Későn kapcsoltak a kapcsoltak

Ha anyagi támogatás nélkül, az áramot piaci, a hőt pedig a mostani árakon kellene értékesíteniük az áramot-hőt együtt (kapcsoltan) előállító erőműveknek, tönkremennének - figyelmeztet az erről szóló törvény elfogadását követően szakmai szervezetük.

Immár biztos, hogy a villamosenergia-törvényben szabályozott kötelező áramátvételi rendszerből (KÁT) kikerülnek a földgázalapon áramot és hőt együtt - úgynevezett kapcsoltan - termelő erőművek - hívja fel a figyelmet a Magyar Kapcsolt Energia Társaság (MKET).

Ugyanakkor egyelőre csak szóbeli ígéretekre támaszkodhatnak, miszerint gazdálkodási környezetüket a távhőtermelés oldaláról kívánja szabályozni az illetékes minisztérium és a kormány.

Ismertetik: a március 16-án végszavazással elfogadott energetikai törvények módosításáról szóló törvényjavaslatba az utolsó pillanatban módosító indítvánnyal bekerült többek közt a távhőárak április 15-től való befagyasztása, illetve a kötelező áramátvételi rendszerből a földgázüzemű, kapcsoltan termelők év közbeni kivezetése.

A MKET megdöbbent azon, hogy a KÁT-rendszeréből kivezetik a a kapcsoltakat - fogalmazott Bercsi Gábor elnök. Bíznak az illetékesekben, hogy betartják ígéretüket, és szakmai alapokra helyezve új, és minden szereplő számára kielégítő átvételi rendszert dolgoznak ki, ebben támaszkodva az MKET javaslataira, véleményére is - tette hozzá.

A gyors és megnyugtató szabályozás különösen fontos számukra, hiszen a KÁT hirtelen megszüntetésével egy exlex - törvény által nem szabályozott - állapotba kerülnek a kapcsoltan termelők - szögezik le. Immár ugyanis ezekre az erőművekre nem lesz érvényes a KÁT, így a szabad piacon kellene értékesíteniük a termelt villamosáramot.

Ez évközben már szinte lehetetlen, a hosszú távú megállapodások megkötése ilyenkor nem időszerű, csupán sokkal kedvezőtlenebb, piaci árfolyamokon. Ezek az árak azonban - mint írják, "köztudottan" - nem elégségesek a szóban forgó termelők fennmaradásához.

Mindemellett ősztől távhőt kell biztosítaniuk, ráadásul a távhőárbefagyasztási módosítás nyomán március 31-i állapot szerinti árakon.

Egyelőre nem látható a konkrétan formálódó javaslat a távhőalapú KÁT-ra  - mutatott rá a feszült helyzet okára Bercsi Gábor. Addig viszont a beszállítóik, a finanszírozó bankok és egyéb üzleti partnereik előtt nem lesznek képesek stabil jövőképet, hosszú távú fizetőképességet felmutatni. Légüres térbe kerültek - fogalmazott. Ugyanakkor hozzátette, bíznak benne, hogy csak időlegesen, néhány hét erejéig.

Egy speciális külső körülmény tovább fokozza a szakma aggodalmait. A Japánban történt földrengés és szökőár miatt ugyanis megsérült a fukusimai atomerőmű. Emiatt az Európai Unió egész területén felülvizsgálják az atomerőművi villamosáram-termelés biztonságát. Ez időleges kapacitáskieséseket hozhat a közelgő hónapokban, amikor viszont az egyre melegebb időjárás miatt az áramigény növekedése várható. Ilyen időkben nem célszerű egy közel ezer megawatt összteljesítményű hazai áramtermelő kapacitásról lemondani - figyelmeztetett az MKET elnöke.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.