Késő bánat: Obama a bónuszmilliárdok nyomában

A felelőtlenség csúcsa – bélyegezte meg Barack Obama azt a potom 18,4 milliárd dollárt, amit a Wall Street tavaly felsővezetőknek és alkalmazottaknak járó bónusz juttatásként kifizetett. Alelnöke börtönbe küldené a topmenedzsereket.

Szégyenteljesnek, felháborítónak és a felelőtlenség csúcsának nevezte Barack Obama amerikai elnök a Wall Streeten kifizetett cégvezetői bónuszokat, miután New York állam számvevője közölte erről szóló jelentését. E szerint a pénzügyi szektorban tavaly 18,4 milliárd dollár értékben fizettek készpénzjutalmakat, miközben az állam a Bear Stearns bankház tavaszi bedőlésétől kezdve folyamatosan mentőöveket dobott - az egyes esetekben lélegeztetőgépre is szoruló - pénzintézetek után. Joe Biden alelnök még erőteljesebben fogalmazott: „Lecsukatnám ezeket a fickókat!” A 18,4 milliárd dollár a hatodik mindenkori legnagyobb összeg, megfelel a 2004-es szintnek. Az átlagos kifizetés 117 ezer dollár volt.

Mind New York, mind pedig a szövetségi állam a pénz nyomába eredt. Kérdés, mi lesz ennek az eredménye: ha valahol nem történt egyértelmű visszaélés, sok esetben a vállalat jóindulatán – illetve szorult helyzetén – múlik, visszavesz-e a jutalmazásból. Andrew Cuomo, New York a főügyészi feladatokat is ellátó igazságügyminisztere – akit sokáig Hillary Clinton szenátusi utódlására is esélyesnek tartottak – mindenesetre a héten idézéseket postázott.

Christopher Dodd, a szenátus bankfelügyeleti bizottságának elnöke azt mondta: minden törvényes eszközt felhasználnak a bónuszok visszafizettetésére. Elvben az őszi, 700 milliárd dolláros mentőöv, amelyből a nagy amerikai bankok bőven részesedtek, lehetőséget ad a pénzügyminiszternek a csúcsvezetői jövedelmek korlátozására. Az azonban szakemberek szerint sem világos, hogy az azóta távozott Henry Paulson, aki a rossz nyelvek szerint a Goldman Sachs bankház kormányzati üzletágaként működtette a tárcát, miért nem lépett.

Robert Rubin, az egykori Clinton-kormány pénzügyminisztere Citigroup-vezérként 100 milliót kapott. A svájci, de Amerikában is aktív Crédit Suisse legalább a "mérgezett papírokat", a kétes értékű jelzálogszármazékokat sózta jutalomként igazgatóira. Különösen visszásnak tartják John Thain, a Bank of Americától most elküldött korábbi Merrill Lynch-főnök 15 milliós bónuszát, miután a tavaly a BoA-ba olvadt bankja 15,3 milliárdos veszteséget jelentett a negyedik negyedévre.

A Cuomo által most beidézett Thain alig egy éves ténykedése alatt nagyot taszított lefelé az intézményen, és 1,2 millió dollárért az irodáját is kicsinosíttatta. Igaz, ez utóbbi összeg visszafizetését megígérte. Richard Fuld, a szeptemberben csődbe jutott Lehman Brothers első embere még 2007-ben 40 millió dollárt tehetett zsebre, nemrég pedig egy 13,3 milliós floridai házat íratott 10 dollárért a felesége nevére. Feltűnő mindannyiuk távol maradása a davosi Világgazdasági Fórumtól, amelynek korábban rendszeres szereplői voltak. A pénzügyi válság, illetve az állami közbelépés koncentrációt indított el az amerikai bankszektorban, amelyben több mint negyedmillió állás szűnt meg az utóbbi időben.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.