Kéményellenőrzés 11-14 ezerért
Januártól legkevesebb egy mérnökóra ellenértékét kell fizetni a kéményseprő közszolgáltatónak, a kémény ellenőrzéséért - az erről szóló kormányrendelet tervezete a kormány honlapján jelent meg.
A tervezet, a szintén jövő januárban hatályba lépő, a kéményseprő-ipari közszolgáltatásról szóló törvény végrehajtási rendelete, amely az egy mérnökóra nettó díját legfeljebb 14 ezer forintban határozza meg. Ettől lefelé 20 százalékkal lehet eltérni.
A jelenleg hatályos, 2005-ben született törvény szerint a kéményseprő-ipari közszolgáltatás díjának a hatékonyan működő vállalkozás ráfordításaira és a működés fejleszthető fenntartásához kell fedezetet biztosítani. A díj megállapításához a közszolgáltatás ellátója költségelemzést készít. A helyi önkormányzat a díj megállapításánál a fejlesztési célú költséghányadot figyelembe veheti.
A helyi önkormányzat képviselő-testületének - a díj megállapításakor - ki kell kérnie a fogyasztók területileg illetékes érdek-képviseleti szerveinek véleményét.
Az új önkormányzati törvény szerint ezt a közszolgáltatást, a megye székhelyének önkormányzata szervezi, és látja el. Kivétel Pest megye, ahol az érdi önkormányzaté ez a kötelesség. Amennyiben egy helyi önkormányzat saját kézbe akarja venni ezt a közszolgáltatást, megteheti, de csak ha azt legalább 5 évre vállalja.
A kéményseprésért felelős önkormányzat a közszolgáltatást elláthatja saját költségvetési szervvel, vagy nonprofit társasággal, de nyilvános pályázaton nyertes szakcéget is megbízhat.
A januártól hatályos törvény szerint a kéményseprőnek joga lesz leállítani a fűtést, ha az az életet, illetve a vagyonbiztonságot veszélyezteti. Ilyenkor értesítenie kell az építésügyi- és a tűzvédelmi hatóságot, továbbá a gázszolgáltatót is.
A törvény és rendelet tervezete szerint a kéményseprő szolgáltatást köteles igénybe venni az ingatlan használója, ha a házban van kémény vagy tartalékkémény. A szolgáltató az ellenőrzés időpontjáról tájékoztatja a használót, de ha az nem jó a használónak, akkor a szolgáltató 30 napon belülre új időpontot jelöl meg.
A szolgáltatás díját az ellátásért felelős önkormányzat minden évben november 30-ig rendeletben állapítja meg. A díjak megállapításakor ki kell kérni a fogyasztóvédelmi hatóság és a szakmai érdekképviseletek véleményét.