Kelhetnek a tojóhibridek

Európa legkorszerűbb tojóhibrid-keltetőjét építi fel a Bábolna TETRA Kft. Uraiújfaluban, az üzem bokrétaünnepségét pénteken tartották a Vas megyei településen.

A kft. mintegy kétmilliárd forint értékű beruházásához az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap a Darányi Ignác Terv keretében 40 százalékos - több mint 769 millió forint - támogatást nyújtott.

Az üzem kapacitása évente 32 millió keltetőtojás és mintegy 12-13 millió naposjérce kibocsátását teszi majd lehetővé. A tervek szerint a 22 új munkahelyet biztosító keltető a jövő év tavaszán kezdi meg működését.

V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár az ünnepségen elmondta: a növénytermesztés és az állattenyésztés megbomlott egyensúlyát helyre kell állítani. A baromfiágazatban megvalósuló fejlesztések azért is fontosak, mert az ágazatban működő 2500 vállalkozás 60 ezer embernek ad munkát és évente mintegy 500 ezer tonna élőbaromfit és mintegy kétmilliárd darab tojást állítanak elő - hangsúlyozta az államtitkár.

Emlékeztetett, hogy a kutatások szerint 2020-ig 15 százalékos növekedés várható a baromfitermékek fogyasztásban. Az Uraiújfaluban megvalósuló fejlesztés jelentőségét alátámasztja, hogy a kiskereskedelmi forgalomban 90 százalékot meghaladó a hazai friss csirkehús aránya.

Budai Zoltán, a cég ügyvezető igazgatója elmondta, az épülő, világszínvonalú keltetőüzem lehetővé teszi, hogy jobb hatékonysággal, több jó minőségű terméket tudnak majd előállítani.

Az Uraiújfalu környékén üzemelő 11 baromfitelepen előállított tenyésztojások keltetése most egy elavult üzemben történik. Az épülő, közel 3800 négyzetméter alapterületű keltetőt már a legkorszerűbb, környezetbarát és energiatakarékos berendezésekkel - például automata tojásválogatóval, lámpázó-átrakó berendezéssel - szerelik fel, és lehetőség lesz a megújuló energiaforrás felhasználására is.

A Bábolna TETRA Kft. 220 embernek ad munkát, legfőképpen Uraiújfalu és Bábolna környékén. A cég tavalyi árbevétele mintegy 5,2 milliárd forint, az eredménye pedig 185 millió forint volt. Az árbevétel 60-70 százaléka exportból származik. A hazánkban piacvezetőnek számító TETRA termékek - tojóhibridek, naposcsibék, keltetőtojások, előnevelt jércék - 40 országba jutnak el.

Bábolnán az iparszerű baromfitenyésztés az 1960-as évek elején kezdődött, a tevékenységben az uraiújfalui terület 1973 óta vesz részt. A 2000-es évek elején a cég válságba került, a fellendülés 2004-ben, a privatizáció után következett be, amikor a Bábolna TETRA Kft.-t egy magyar szakmai befektető csoport vásárolta meg. A cég 2005. évtől eredményesen gazdálkodik és piacait is folyamatosan növeli.

Az elmúlt időszakban a tenyésztési, kutatási munka is felgyorsult, a pályázati lehetőségeket is felhasználva a piaci igényeknek mindinkább megfelelő hibrideket tenyésztenek. A tojóhibrid-nemesítés területén gyors genetikai előrehaladást értek el, és egyre nagyobb teljesítményű hibrideket állítanak elő. Az elmúlt időszakban 3 új hibrid előállítása fejeződött be, a hibridek nemesítése folytatódik. A tudományos kutatómunka fő bázisa az idén üzembe helyezett 23 ezer férőhelyes istálló, a cég szoros együttműködést folytat a Kaposvári Egyetemmel és a gödöllői Haszonállat Génmegőrzési Központtal.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.