Jó befektetést ígértek, milliárdokat csaltak el
Összesen több mint tízmilliárd forintot gyűjtött össze magyarországi befektetőktől mindenféle engedély nélkül Sz.-F. Zsolt Sándor, illetve a hozzá köthető Fortress-csoport. Csaknem háromezer ember megtakarítását kezelték, az összeg nagyobb részét nem találja a felügyelet – derült ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteki tájékoztatóján.
Az MNB tavaly novemberben indított piacfelügyeleti eljárást a befektetők felé Sz.-F. Zsolt Sándor által képviselt, ám valójában nem is létező Fortress Insurance & Investment Company-vel szemben. Az MNB megállapította, hogy Sz.-F. Zsolt Sándor azt a hamis látszatot keltette, mintha ő a hasonló nevű, nagy múltú amerikai vállalat képviselője, igazgatója lenne.
Tavaly novemberig a Fortress bizonyíthatóan 1055, ám valószínűleg ennél több, 1252 befektetővel került kapcsolatba. Az MNB által vizsgált iratok alapján Sz.-F. Zsolt Sándor tőlük mintegy 7,7 milliárd forintot vett át.
Miután az MNB tavaly ősszel eljárást indított, Sz.-F. Zsolt Sándor tevékenységét a Máltán bejegyzett Fortress Holding LLC. nevében folytatta tovább. Ez idő alatt újabb 1654 befektetővel (bizonyíthatóan 1606 ügyféllel) került kapcsolatba, akiktől újabb 2,7 milliárd forintot vett át.
A most lezárt piacfelügyeleti eljárásban az MNB a kiszabható maximális bírsággal sújtotta az ügy szereplőit. Sz.-F. Zsolt Sándor és a Fortress Holding 500-500 millió forint, míg a befektetők felkutatásában, a befektetések ismertetésében közreműködő Flow Money Kft. és a Flow Money Ltd. 1,1 millió, illetve 250 millió forint bírságot kapott.
Az MNB feljelentést tett a nyomozó hatóságnál és zárolt több számlát is. Összesen mintegy másfél milliárd forintot vettek zár alá, s bár az összegnek csak a kisebb része megy majd a felügyeleti bírságra, a befektetők valószínűleg így is keresztet vethetnek arra a pénzre, amelynek kezelését a Fortressre, illetve Sz.-F. Zsolt Sándorra bízták.
Kérdésünkre azt az MNB-nél nem tudták megmondani, hogy a Fortress folytatja-e még tevékenységét, toboroz-e még befektetőket, mivel lezárták a piacfelügyeleti vizsgálatot, így ilyen jellegű információ csak a nyomozó hatóságnak lehetnek – indokolták. Ám olyan értesülései vannak az MNB-nek, hogy még azután is működtek, hogy februárban ezt az MNB ismét megtiltotta.