Jövőre is szorít majd a cipő

További intézkedéseket követel meg a magyar kormánynak az a terve, hogy 2011-re a GDP három százaléka alá szorítsa le a költségvetési hiányt.Az IMF szerint szigorúan meg kell fogni a költségeket, még úgy is, hogy a jövő évi büdzsé elegendő tartalékot képez.

A 2010-re elfogadott büdzsé ugyan jelentős tartalékokat képez, de a fiskális célok teljesítése a kiadások szigorú visszafogását követeli meg - áll a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által a magyar készenléti hitelkeretprogram negyedik felülvizsgálatát követően, szerdán közölt részletes jelentésében. Mint lapunk is jelezte, a szervezet végrehajtó tanácsa múlt pénteken, a kormány erőfeszítéseit és a 2010-es büdzsé irányvonalát méltató szavakkal bólintott rá erre, két ponton módosítva a teljesítménykritériumokat.

A nettó nemzetközi tartalékokat a harmadik negyedév végéig a vártnál jobban alakult mutatók és a várhatóan tovább javuló - de a sebezhetőséget teljesen fel nem számoló - külső finanszírozási feltételek nyomán felfelé igazítják. Ugyanakkor a központi kormányzati rendszer elsődleges pénzforgalmi egyenlegét lefelé módosítják, mégpedig elmaradt bevételek és a nagyobb munkanélkülijáradék-kiadások miatt.

Az IMF világossá teszi, hogy a fiskális fenntarthatóságot tekintve - amely kapcsán ugyanakkor elismeri, hogy az elmúlt egy évben "fontos előrelépést" észlelt - komoly kockázatokat lát a jövő évi magyar büdzsé kapcsán. Ezeket két típusba sorolja. Az egyiket a várthoz képest elmaradt idei jövedékiadó-bevételeknek, illetve a szerencsejátékadó és a társasági adó körüli "gyengélkedésnek" tudja be.

A másik a tömegközlekedési szektor a vártnál nagyobb szubvencionálásával kapcsolatos: "a tervbe vett reformok hatása bizonytalan, és elégtelen lehet ahhoz, hogy javítson a közösségi közlekedés jövedelmezőségén" - írja a jelentés. Mindez az IMF szerint a GDP fél százalékára apaszthatja a vésztartalékokat. A Valutaalap a MÁV-ot külön is nevesítve részletezi aggodalmait a tömegközlekedés szerkezetátalakításával kapcsolatban. "Míg a reformok várhatóan bizonyos megtakarításokat eredményeznek rövidtávon, a hatóságoknak erőteljesebben kell a strukturális elégtelenségekhez nyúlniuk. Az ilyen strukturális reformok hiányában a szektor továbbra is jelentős lyukat jelent az államháztartáson, komplikálva a konszolidációs erőfeszítéseket."

Az IMF szerint a jövőre tervezett 3,8 százalékos hiánycél jelenti az adósságpályán a megfelelő fenntarthatóságot anélkül, hogy túlságosan visszafogná a gazdasági tevékenységet. Az előző, harmadik felülvizsgálathoz képest négy százalékponttal magasabbra, 137 százalékra várják a külső államadósság-GDP arány tetőzését, úgy, hogy 2014-re - árfolyamtényezőktől függően - ez az arány 112 százalékra essen vissza. Középtávon helyreállhat a gazdaság: a globális fellendülés és a munkát terhelő adók csökkenése exportnövekedést indít be.

Szokásos másik fő szempontja, a pénzügyi stabilitás kapcsán az IMF sürgeti a magyar bankfelügyeleti rendszer intézményi megerősítését. A javuló globális pénzpiaci feltételek és a növekvő bizalom a fiskális fenntarthatóságban együttesen "további óvatos kamatcsökkentésre adhatnak lehetőséget". A negyedik felülvizsgálat 788 millió eurót szabadított fel a hitelkeretből, de ezt a kormány nem hívja le. Az ötödik felülvizsgálat február-márciusban esedékes.

 

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.