Jövő héten dönthet az EU a roamingdíjakról
Az EU távközlési biztosa azt ugyan nem árulta el, mi lesz ez az egyeszség, de mint mondta, már a jövő héten is fontos döntések születhetnek a bizottságban. Az EU korábban már szabályozta a külföldi mobiltelefonálásért elkérhető maximális árat, idén nyáron pedig azt jelentették be, hogy az Európa Tanács és a Parlament elé terjesztik azt a tervezetet, amely 11-15 cent között szabályozná a roaming SMS-ekért elkérhető összeget.
Ha a jövő héten (vagy esetleg a közeli jövőben) az SMS-szabályozás átmegy a döntéshozókon, akkor jövő nyáron már a szöveges üzeneteknek is egységes ára lehet.
Nem ilyen egyszerű a helyzet a mobilinternettel, azaz az adatroaminggal, de Reding szavai szerint: - Nagyon közel vagyunk ahhoz, hogy megszülessen a bizottságban az erős bázison nyugvó, mindenki által elfogadott megállapodás, hogy a mobilinternetet olyan áron vehesség igénybe az EU polgárai, amely ösztönzi a növekedést. Csak hogy értsük: ha mobilinternetet használunk külföldön, egyetlen gigabájt adatforgalom akár félmillió forintba is kerülhet.
Utalva a jövő évben esedékes EU Parlamenti választásokra, elmondta: ettől függetlenül nem gondolja, hogy béna kacsaként működnek majd a – többek között – távközlési szabályozással is foglalkozó testületek.
- Jelenleg az EU polgárainak hét százaléka nem fér hozzá a nagy sebességű internethez. Nagyon fontos feladatunk, hogy ezt a hiányosságot ledolgozzuk, s ha sikerül, az komoly gazdasági növekedést generál majd.
Tehát a szabályozási folyamatok nem állhatnak meg a választások miatt – mondta a biztos, aki hozzátette: épp ezért fontos a rádifrekvenciákkal (spektrumhasznosítással) foglalkozó szervezet munkája. 2012-ben ugyanis EU-szerte leáll a mai tévésugárzás, és helyébe lép a digitális. Rengeteg frekvencia szabadul fel ezáltal, több mobilszolgáltatóra való.
Franciaországban, Angliában és Svédországban már születtek törvények ennek hasznosításáról, de az is nyilvánvaló, hogy harmonizált szabályozásra van szükség: egyrészt, hogy az államok megfelelő értéken tudják hasznosítani a frekvenciákat úgy, hogy az növekedést hozzon és áthidalja a digitális szakadékot, azaz mindenhová jusson el a mobil internet.
Csakhogy, akár hazánkban is, ezen frekvenciákra nem csak a mobilipar „feni a fogát” hanem a műsorszórók is, hogy még több tévécsatornát tudjanak sugározni. A kérdés tehát az is lehet: gyorsabb mobilinternet, vagy több tévécsatorna? Tehát a politikai csatározások közepette fontos a spektrummal kapcsolatos szakmai szabályozás is, mert Reding szerint, ha mindenhová sikerül eljuttatni a gyors mobilinternetet, az komoly mértékben lendítheti előre az EU gazdasági növekedését.