Jól indult a hét, de rossz vége lett
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 22.369,95 ponton zárt pénteken, 893,17 ponttal, 3,84 százalékkal alacsonyabban az előző heti záró áránál. A heti forgalom 104,36 milliárd forintot ért el, míg az előző héten 92,5 milliárd forint értékben születtek üzletek.
A hét elején még együtt haladt a külföldi piacokkal a magyar tőzsde, később azonban elszakadt tőlük. Míg a nemzetközi piacokon alig mozdultak, addig a budapesti részvénypiacon jelentősen csökkentek az árfolyamok.
A CIB Bank heti értékelése szerint a BUX az elmúlt egy hónapban felülteljesítette a régiót, a korábbi gyengélkedést követően. A magyar piacot nem véletlenül kerülték a befektetők (például a vállalati különadók, szabályozási kockázat, emelkedő alapkamat, nyugdíjpénztári reform miatt), az utóbbi hetekben azonban mintha ezekről megfeledkezve, a magasabb kockázat-hozam reményében a magyar piacon is megjelentek a vevők. Ez sokszor a ralli végét jelzi, amikor is a korábban lemaradó, nem igazán preferált részvényeket is elkezdik húzni.
A CIB Bank szakértői szerint a korábbi emelkedést nem indokolták fundamentális tényezők, ezért a korrekciót sem tekintik meglepetésnek, a kérdés inkább az, hogy valóban a globális emelkedés vége látható-e.
Kedden elsősorban a Richter húzta lefelé a piacot. A gyógyszeripari társaság szerda reggel tette közzé, a várakozásoknak megfelelő negyedéves számait, amire nem is reagált érdemben a papír árfolyama. Bogsch Erik vezérigazgató azonban még délelőtt sajtótájékoztatón jelentette be, hogy az idén a társaság jelentős profitcsökkenéssel számol. A piacot "hideg zuhanyként érte a bejelentés" és a gyógyszergyári papír jelentős forgalomban látványosan gyengült.
A korábbi hetek optimizmusa után elindult a profitrealizálás is. Egyes vélemények szerint a kormány reformintézkedéseinek bejelentése előtti bizonytalanságban azok a befektetők, akik nyereséget értek el, inkább kiszálltak.
Pénteken azonban enyhe pozitív korrekció indult el a BÉT-en, ez azonban hamar lecsillapodott, záráskor pedig hirtelen nagyot emelkedtek az árfolyamok külföldön és Budapesten egyaránt a Hoszni Mubarak egyiptomi elnök lemondásával kapcsolatos hírre.
A BÉT-en a vezető részvények veszteséggel zárták a hetet. A 104,36 milliárd forintos összforgalomból az OTP részvények adásvétele 57,02 százalékot tett ki, a Mol 20,82 százalékkal, a Magyar Telekom több mint 4,70 százalékkal, a Richter pedig 13,33 százalékkal részesedett. Az OTP részvények egy hét alatt 3,08 százalékkal lettek olcsóbbak, 5700 forintra esett az árfolyamuk. A Mol 4,31 százalékkal 21625 forintra gyengült. A Magyar Telekom részvények ára 1,65 százalékkal 537 forintra csökkent. A Richter 6,62 százalékkal 39700 forintra gyengült, a másik gyógyszeripari részvény, az Egis árfolyama 2,92 százalékkal 21455 forintra esett.
A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 1.976,50 pontos pénteki záró értéke 27,81 ponttal, 1,39 százalékkal volt alacsonyabb az egy héttel korábbinál.