Jöhet az új tized: az IMF a pénzünkre pályázik?

Az IMF a polgárok megtakarításainak megadóztatásával rendezné az európai adósságválságot. Orbán Viktornak még a végén igaza lesz?

Az IMF ellopná a pénzünket - aggódnak a német lapok. A Welt am Sonntag ugyanis olyan információra bukkant a Nemzetközi Valutaalap egyik jelentésében, amitől egész Európa sokkot kaphat, a nemzetközi pénzügyi szervezet népszerűsége pedig minden eddiginél mélyebbre süllyedhet. Az IMF az euróövezeti válság megoldására azt javasolja, hogy ne csak az államok, hanem a polgárok maguk is járuljanak hozzá az euróövezeti adósság rendezéséhez. 

Az IMF azt javasolja, hogy egyszeri tízszázalékos adót kellene kivetni az európai polgárok megtakarításainak nettó, azaz a magánadósság feletti részére. Az euróövezeti adósság ennek köszönhetően egy csapásra a 2007-es szintre esne vissza. GDP-arányosan az euróövezeti államadósság akkor 66 százalékon állt, szemben a 2012-es 91 százalékkal - írja a Focus Online. 

Németország esetében ez annyit jelentene, hogy a 2007-es GDP-arányos államadósság visszaállításához 576 milliárd eurót kellene visszafizetni. A Bundesbank adatai szerint 2007 és 2012 között a német polgárok megtakarításai 551 milliárd euróval bő ötezermilliárd euróra emelkedtek. Az IMF elképzelésének megvalósítása megfosztaná a német polgárokat vagyongyarapodásuk nagy részétől.

Thorsten Polleit, a Degussa-Goldhandel vezető közgazdásza szerint egy ilyen lépés az euróövezeti pénzügyi vagyon nagy részét megsemmisítené. - Az euróövezeti adósság GDP-arányosan (a stabilitási paktumnak megfelelő) 60 százalék alá csökkentéséhez 3000 milliárd eurót, a nemzeti jövedelem mintegy 30 százalékát kellene beáldozni - fogalmazott. - És ebben még nincs benne a bankok adóssága - tette hozzá. 

Hogy egy ilyen lépést a lakosság valóban igazságosnak tartana-e - mint ahogy azt az IMF állítja -, az legalábbis kérdéses - írja a Focus Online. Mint más német forrásokból kiderül, az IMF vonatkozó "Taxing Times" című jelentése már október közepén napvilágot látott, de eddig senkinek nem tűnt fel - vagy szándékosan nem foglalkoztak vele a politikusok. Mindenesetre figyelemre méltó, hogy már az év elején többen feltették a kérdést, hogy a ciprusi válságkezelésben alkalmazott megoldás - amikor az egyszerű állampolgárok megtakarításait is megsarcolták - vajon csak az első lépés-e, és követhetik-e ezt a módszert más tagállamokban?

A dokumentumban az IMF közgazdászai azzal érvelnek, hogy egy ilyen lépést akár "fairnek" is lehet nevezni, ha biztosítják az állampolgárokat afelől, hogy rendkívüli és egyszer lépésről van szó. Történelmi példákat is hoznak, Németországban az első, Japánban a második világháború után éltek hasonló megoldással.  

Az osztrák Die Presse megjegyzi: különös, hogy épp a nemzetközi pénzügyi rendszer stabilitást őrző IMF rukkol elő ezzel a megtakarításokat megsarcoló, a bankrendszert alapjaiban megrengető ötlettel. A Valutaalap egyik szóvivője azzal védekezett, hogy csupán analitikus, elméleti anyagról van szó. A németek mindenesetre már elkezdtek aggódni. 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.