Jobban megéri az autóbérlés, mint a vásárlás, ha...

Továbbra sincs remény a magánvásárlások növekedésére, és az autópiacon a céges flották dominálnak, a januárban életbe lépő jogszabályok pedig a bérlésekre ösztönöznek.

Visszaigényelhetővé válik a lízingelt és bérelt személygépjárművek bérleti díjának általános forgalmi adója, ami a növekvő adóterheket kompenzálva jövőre javíthatja a vállalatok autóbeszerzési kedvét. A magyarországi újautó-piacot a korábbi évekhez hasonlóan a cégautó- és flottavásárlások tartják életben. A tavaly értékesített ötvenezer új autó 70 százaléka volt céges vásárlás, az idei év első 10 hónapjában ez az arány 73 százalékra nőtt. Vagyis az új autók többsége vállalkozás vagy flottakezelő tulajdonába került.

A magánvásárlások területén a gazdasági recesszió kilátásai és a jelentős árfolyamgyengülés miatt a 2012-től bevezetésre kerülő alacsonyabb regisztrációs adóterhek ellenére sem várható növekedés. Ezzel szemben a céges gépjárműbeszerzésekkel kapcsolatban optimistán vélekednek a szakemberek.

A vezető magyarországi gépjármű- és flottaüzemeltető, a LeasePlan Hungária előrejelzése szerint már 12 százalékos üzleti használat esetén is olcsóbban bérelhetők 2012-től a cégautók.

jövőre a megváltozott adószabályozás miatt ügyfeleiknek átlagosan a flottaautók 80 százaléka után kell majd több cégautóadót fizetniük, ugyanakkor 20 százalékuknál csökken ez az adóteher. Az összességében átlagosan 30 százalékkal növekvő cégautóadó mellett azonban jelentős könnyebbséget hoz, hogy a módosított szabályozás értelmében levonhatóvá válik a bérelt személygépjárművek bérleti díjának 27 százalékra emelkedő áfája.

Az így megtakarított összeg ellensúlyozhatja, sőt meghaladhatja az emelkedő cégautóadó által generált plusz terheket, ezért jövő évtől tovább nő a bérleti konstrukció pénzügyi előnye a saját tulajdonú vagy hitelből finanszírozott gépjárműflottákéval szemben. Jakus László, a LeasePlan pénzügyi igazgatója szerint a céges vásárlások növekedést mutatnak majd az elkövetkező időszakban. 2008. január 1. óta a flottakezelő cégek egyéb jogi személyekkel ellentétben visszaigényelhetik az áfát a személygépjárművek beszerzési árából, ez a lehetőség továbbra is adott lesz. 2012. január 1-től azonban a bérlő számára a bérleti díj áfája is levonhatóvá válik az üzleti használat arányában, amennyiben bérli vagy lízingeli a személygépjárműveket.

Az új szabályozás értelmében tehát a bérlő sem a jármű beszerzési ára, sem annak bérleti díja után nem fizet áfát. Így az eddig is fennálló pénzügyi előnyökön túl 2012-től még inkább megéri majd tartósbérleti konstrukcióban beszerezni a vállalati autókat. Számos olyan vállalkozás van, ahol eddig saját forrásból vásárolták az autókat, és az évek óta tapasztalható kedvezőtlen gazdasági környezetben folyamatosan halogatták az új járművek beszerzését. Úgy gondoljuk, hogy ezeknek a cégeknek 2012-től érdemes lesz tartósbérleti konstrukcióra váltani, hisz kezdőtőke nélkül cserélhetik fiatalabbra öregedő személygépjárműparkjukat, a fizetett havidíjat költségként számolhatják el, és most már az áfát is visszaigényelhetik.

Az új adószabályozás megkülönbözteti a magán- és az üzleti használatot, és dokumentált útnyilvántartást ír elő az üzleti használat arányának igazolására. A nyilvántartási kötelezettség miatt keletkezett adminisztrációs többletteher azonban bőven megtérül majd. Előzetes számítások szerint már 10-12 százalékos üzleti használat is képes ellensúlyozni az adóterhek és az árfolyamváltozás negatív hatását. Amennyiben ennél magasabb az igazolt üzleti használat aránya, akkor még több megtakarítás érhető el. Egy középkategóriás 1,6 literes dízel-személygépkocsi esetén az összes cégautót érintő adóváltozást és a forintgyengülést figyelembe véve 30 százalékos üzleti használattal a havi költség kb. 5 százalékkal csökken, míg 50 százalékos üzleti használatnál 10 százalékos megtakarítással lehet számolni. Amennyiben 90 százalékban üzleti célra használják az autót, akkor 18 százalékkal kevesebb költség merül majd fel a bérlettel kapcsolatban.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.