Jobb dolgozni Kínában
Kínában készül a világpiacra szánt szórakoztató elektronikai termékek döntő többsége. A nemzetközi makeITfair projekt által vizsgált gyárak - amelyek az Apple, a Microsoft, a Motorola, a Philips és a Sony beszállítói - a korábbi vizsgálatok szerint sokszorszemet húnynak a dolgozók kiszolgáltatottsága és - jobb szó híján - kizsákmányolása felett. A makeITfair most megjelent "Számítógépes játékok és zenelejátszók előállítása Kínában" című, Magyarországona tudatos Vásárlók Egyesülete közreműködésével megjelent jelentése bemutatja, hogy négy kínai gyárban milyen változtatásokat vezettek be a rossz munkakörülményekről szóló tavalyi jelentés hatására.
"A négy üzem esetében bekövetkezett javulások ellenére továbbra is fennállnak a dolgozók túlterhelésének, valamint a munkavállalókkal szembeni jogsértéseknek az alapvető okai. Nincsenek hiteles, független és demokratikusan megválasztott szakszervezetek. Habár a rendkívül alacsony alapbérek némiképp növekedtek, a felkínált fizetések továbbra is jóval alacsonyabbak, mint ami Guangdong tartományban elegendő lenne a megélhetéshez" – állítja Päivi Pöyhönen, a makeITfair projektet támogató részvételi szervezet, a Finnwatch munkatársa.
A vizsgált gyárak egyike a Foxconn-hoz tartozik, melynek kínai üzemeiben 2010-ben a munkások öngyilkossági hulláma söpört végig. Ennek folyományaként a cég ígéretet tett arra, hogy javítani fogja a munkakörülményeket, növeli a béreket, csökkenti a túlórák számát, valamint több óriási gyárkomplexumot épít ki a belső-kínai tartományokban. Utóbbi intézkedés lehetővé teszi majd, hogy a munkások közelebb lakhassanak otthonaikhoz. Sőt, a Foxconn volt az egyetlen a vizsgált beszállítók közül, amely célul tűzte ki, hogy 2011 végére tartani fogja magát a kormány által maximálisan előírt havi 36 túlórához.
- A tragikus öngyilkosságokat követően a Foxconn megemelte azoknak a dolgozóknak az alapbérét, akiket hat hónapnál régebb óta foglalkoztat. Ez pozitív lépésnek tekinthető, azonban a munkások jelentős részét – köztük a diákmunkásokat – nem érinti a fizetésemelés. A Foxconn ugyanakkor azt tervezi, hogy áthelyezi a tevékenységét a belsőbb tartományokba, ahol a bérszintek alacsonabbak, mint Shenzenben - közölte Debby Chan Sze Wan, a SACOM (a makeITfair helyi kutatási partnere) munkatársa.