Jó hónapot zártak a befektetési alapok
Júliusban – február óta először – több pénz érkezett a hazai befektetési alapokba, mint amennyit az ügyfelek kivontak a hónap során – derül ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) adataiból. A 4,6 milliárd forintos pozitív egyenlegen kívül a piaci teljesítmények további 65 milliárddal hízlalták a 412 Bamosz-tag alap vagyonát, amely így a hónap végére 2,8 százalékkal 2535 milliárd forinra nőtt.
A legtöbb alapkategória esetében nőtt a vagyon, bár az ingatlanalapok és a garantált alapok esetében továbbra is tart a tőkekivonás miatti csökkenés. Leggyorsabban a zártkörű alapok, illetve a részvényalapok vagyona nőtt, de az előző hónapokhoz képest nőtt az érdeklődés más magasabb kockázatú (származtatott, árupiaci) alapok esetében is.
– Hosszú idő után újra pozitív tőkebeáramlást láttunk, ami először a kockázattűrőbb befektetőket ösztönözte friss pénzek befektetésére. A pozitív tőkepiaci folyamatok – tőzsdei emelkedés, kamatcsökkentések – remélhetőleg továbbra is kitartanak, s ez előbb-utóbb az óvatosabb befektetőket is az alapok felé irányíthatja, így az igazán nagy piaci részarányt képviselő pénzpiaci és garantált alapok is újra nőni kezdhetnek – emelte ki Temmel András, a Bamosz főtitkára.
Az alapok összvagyonának 59 százalékát kitevő nyilvános nyíltvégű értékpapír alapok vagyona júliusban a piaci átlagnál valamivel gyorsabban, 3,4 százalékkal nőtt, összesen 12,2 milliárd forint friss tőke érkezett az alapokba, és az alapok teljesítménye is közel 38 milliárd forinttal növelte a befektetők vagyonát. A 32 zártkörű értékpapíralapban kezelt vagyon júliusban 15,8 százalékkal bővült, 22,5 milliárd forint friss tőke érkezett az alapokba, miközben azok teljesítménye (elsősorban a részvényalapoké) is 18,7 milliárd forinttal növelte a vagyont.
Az intézményi alapokon belüli átrendeződést mutatja, hogy bár júliusban a garantált alapokon kívül minden kategóriába friss tőke érkezett, leggyorsabban újra a zártkörű származtatott alap és az egyéb nem besorolt alap vagyona nőtt. Elsősorban az arányaiban legnagyobb tőkevonzás miatt. A hónap végén a zártkörű alapok összvagyona 302 milliárd forintot tett ki, ez az alapok összvagyonának 12 százaléka.
Júliusban az 59 részvényalap vagyona nőtt a leggyorsabban, 12,5 százalékkal, a hónap végén 287,5 milliárd forintot tett ki. A befektetők kilencmilliárd forintot fektettek be újonnan az alapokba, és a piaci teljesítmények is – a részvénypiacokon bekövetkező újabb fellendülés következtében – több mint 23 milliárd forinttal növelték a vagyont.
A hónap során a részvényalapok 74 százalékát kitevő részvénytúlsúlyos alapok vagyona 12,8 százalékkal nőtt, miután az alapok 5,9 milliárd forint tőkét vonzottak, az alapokon pedig 18,3 milliárd forint hozam keletkezett. A tiszta részvényalapok vagyona 3,1 milliárd forint friss tőke és 4,7 milliárd forint hozam hatására 11,9 százalékkal nőtt. Leggyorsabban a közép-kelet európai részvény alapok vagyona nőtt, ezeket a hazai tiszta részvény alapok követték.
A pénzpiaci alapok száma három garantált alap átalakításával 49-re nőtt. Az alapok vagyona a hónap során 1,3 százalékkal nőtt, bár 3,1 milliárd forint tőkekivonás történt az alapokból, de az átalakított garantált alapok által hozott 10,8 milliárd forint mellett a hozamok is 4,9 milliárd forinttal növelték a vagyont, ami a hónap végén 954 milliárd forintot tett ki. A hozamokat ismét csökkentette az erősödő forint, amelynek következtében a nem forintban denominált pénzpiaci alapok teljesítménye forintban negatív volt.
A kategória 75 százalékát jelentő likviditási alapok vagyona 0,2 százalékkal csökkent, mivel az alapokból 4,8 milliárd forint tőkét vontak ki, 3,5 milliárd forint hozam viszont növelte a vagyont. A hónapban a hazai likviditási alapok mellett a hazai és dollár pénzpiaci alapokból vontak ki csekély mértékben tőkét, elsősorban pedig az euróövezeti és dollár likviditási alapok, illetve az euróövezeti pénzpiaci alapok tudtak jelentős új tőkét vonzani. A tőkekivonás következtében a hazai likviditási alapok, illetve a tőkekivonás és a forinterősödés miatt a dollár pénzpiaci alapok vagyona forintban csökkent, míg leggyorsabban az egyéb nemzetközi pénzpiaci alap vagyona nőtt, ezt követték a dollár likviditási, majd az euróövezeti alapok.
A nyilvános garantált alapok száma júliusban 146-ra csökkent, miután a futamidő végével egy alap megszűnt, három alapot pénzpiaci alappá alakítottak, míg egy új alap indult. Az alapok összvagyona ismét 2,5 százalékkal csökkent, 434 milliárd forintos hó végi vagyonuk az összvagyon 17 százaléka. A 16 milliárd forint tőkekivonás – amely elsősorban a lejárt alapokból kivont jelentős tőke volt – mellett a piaci teljesítmények több mint 5 milliárd forinttal növelték az alapok vagyonát. Ezek az adatok természetesen még nem tartalmazzák a jegyzés alatt lévő alapok adatait.
A 21 ingatlanalap vagyona ismét 4,5 százalékkal csökkent, összvagyonuk a hónap végén 257 milliárd forint volt, ez az alapok összvagyonának 10 százaléka. Az alapokból összesen 14,8 milliárd forint tőkét vontak ki, az alapok vagyonát viszont 2,6 milliárd forint hozam növelte. A hónapban újra meglóduló tőkekivonás egyik fő oka, hogy újraindult a két, korábban felfüggesztett európai ingatlan alapok alapjának forgalmazása, amely több mint 6 milliárd forint tőkekivonást okozott júliusban. A hazai ingatlanalapok alapjainak vagyona a hónapban 8,6 százalékkal csökkent, vagyonuk mintegy 32 milliárd forintot tett ki.
A kötvényalapok száma egy új globális vállalati hosszú kötvényalappal nőtt. A 25 alap összvagyona júliusban 2,4 százalékkal nőtt, a hónap végén az alapok vagyona 133 milliárd forintot tett ki. A kötvényalapok két hónap után annak ellenére tudtak ismét nőni, hogy a hazai kötvényalapokból továbbra is folytatódott – bár az előző hónapoknál kisebb ütemben – a tőkekivonás, ugyanakkor a globális kötvényalapokba már új tőke érkezett, és az alapok összességében ismét pozitív hozamokat realizáltak a hónapban. A hónap során 2,3 milliárd forintot vontak ki a kötvényalapokból, az alapok viszont összességében 5,4 milliárd forint hozamot értek el. A rövid kötvényalapok vagyona 2,1 százalékkal nőtt, 600 millió forint tőkekivonás és 2 milliárd forint hozam egyenlegeként. A kötvényalapok vagyonának 51 százalékát jelentő hosszú kötvényalapok júliusban 1,7 milliárd forint tőkekivonást szenvedtek el, viszont 3,4 milliárd forintnyi hozamot értek el, így vagyonuk 2,6 százalékkal nőtt.
Júliusban a kisebb alapkategóriák is nőttek, és a származtatott alapok a részvényalapok után a nyilvános alapkategóriák közt a második leggyorsabb bővülést érték el. A 46 vegyes alap vagyona 1,1 százalékkal, 95 milliárd forintra nőtt. A hónap során 2,4 milliárd forintot vontak ki az alapokból, ezt azonban a piaci teljesítmények 3,4 milliárd forintos vagyonnövelő hatása ellensúlyozni tudta. Az egyéb alapok száma két új árupiaci alapok alapjával nőtt. A 11 alap vagyona júliusban 3,7 százalékkal, 32 milliárd forintra nőtt. Az alapok mintegy 160 millió forint tőkét vonzottak, és mintegy 1 milliárd forint hozamot értek el. A nyilvános származtatott alapok száma egy új alappal 23-ra, az alapok vagyona 5,1 százalékkal nőtt, július végén 40 milliárd forint volt. A hónap során több mint 800 millió forint új befektetés érkezett az alapokba, a piaci teljesítmények pedig 1,1 milliárd forinttal növelték az alapok vagyonát.