Gyengült a forint
Az euró árfolyama délután fél ötkor 260,60/90 forint volt, ami egy forinttal tér el a szerda délutáni 259,60/260,00 forintos értéktől.
A nap során 259,20 és 262,80 forint között születtek kötések. A kereskedők szerint az adásvétel meghatározó jellemzője a nagy változékonyság volt, amit a valódi irányzatok hiánya és az alacsony forgalom magyaráz.
A nap hírei a bejelentett európai kamatcsökkentések voltak, de ezek valójában megfeleltek az előzetes várakozásoknak, a piacok már előzetesen beárazták azokat, így azonnali hatásaik meglehetősen mérsékeltek voltak. A kereskedők elmondták azt is, hogy a csütörtöki kereskedés során a forint leginkább a lengyel deviza árfolyamváltozásait követte, és mivel a zloty gyengült, a forint is veszített értékéből. A grafikonok arról árulkodnak, hogy kora délutánig tartott a forint gyengülése, majd nagy ugrásokkal tarkítva, de megindult az erősödés. Az elemzők úgy vélik, a most kialakulni látszó árfolyamsáv inkább felülről korlátos, egyelőre nem fenyeget a forint árfolyamának újabb összeomlása.
Többet gyengült a forint a dollárral szemben. Az amerikai deviza árfolyama csütörtökön délután 203,20/50 forint, míg szerdán 198,15/45 forint volt. A csütörtöki kereskedés során ugyanakkor 200,85 forintos, valamint 206,40 forintos szinten is kötöttek üzleteket.
A bankközi forintpiacon a forintkamatok viszonylag szűk folyosóban alakulnak, az egynapos finanszírozási kamat (O/N) változatlanul az MNB alapkamatának szintjének közelében, 11,50 százalék körül alakul, csak esetenként kötnek üzletet 11,70 százalékon. Sokkal hevesebb a devizaforrások iránti kereslet: a bankok továbbra is jelentős felárat hajlandóak megfizetni ezekért.
Az állampapírok másodpiaca még mindig nem aktív, kevés üzlet született csütörtökön is, és ezek döntő többsége sem piaci ajánlatok találkozásából eredt, inkább a kereskedők "taposták ki" a beérkezett megbízásokat. A hozamok kissé magasabbra kerültek, mert reggel a kedvezőtlen nemzetközi hatások és a forint gyengülése felfelé mozdította azokat, majd - ahogy a kereskedők fogalmaztak - megragadtak az elért szinten.
Jelentős zuhanással zárt a BUX
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 1.380,15 pontos, 9,58 százalékos zuhanással, 13.019,42 ponton zárt csütörtökön.
A részvénypiac forgalma 21,2 milliárd forint volt, a vezető részvények jelentősen veszítettek értékükből az előző napi záráshoz képest. A nemzetközi piacokon egész nap tapasztalható negatív hangulat miatt zuhanhatott zárásra a napi minimumáig a BUX - jelentette ki Varjú Péter, az Erste Befektetési Zrt. üzletkötője.
Az amerikai és a távol-keleti börzék gyenge zárása már a BÉT nyitásakor éreztette hatását: a BUX csaknem hat százalékos eséssel nyitott, jóval meghaladva a főbb nyugat-európai indexek gyengülését. A pesszimizmus a teljes csütörtöki kereskedési napra rányomta bélyegét, ezen még olyan pozitív események sem tudtak javítani, mint a magyar kormány 600 milliárd forintos bankmentő csomagja, vagy a Bank of England kamatvágása - tette hozzá az üzletkötő.
Varjú Péter elmondta: az OTP piacán a kereskedés utolsó óráiban kissé pozitívabb volt a hangulat a nap folyamán tapasztaltnál. Vélhetően a befektetők már túlzottnak értékelték a legnagyobb hazai bank papírjainak esését, amelynek árfolyama napközben 2.970 forinton is állt.
Az Erste üzletkötője szerint a pénteki kereskedés során is a pesszimizmus lehet az uralkodó a BÉT-en, változás csak akkor jöhet, ha megfordul az amerikai börzék esésének negatív trendje.
A Mol árfolyama 1.555 forinttal, 12,01 százalékkal 11.390 forintra csökkent, 4,8 milliárd forintos forgalomban.
Az OTP részvények ára 360 forinttal, 10,47 százalékkal 3.080 forintra esett, forgalmuk 12,1 milliárd forintot tett ki.
A Magyar Telekom árfolyama 37 forinttal, 5,83 százalékkal 598 forintra gyengült, forgalma 1,5 milliárd forint volt.
A Richter papírok árfolyama 2.660 forinttal, 9,17 százalékkal 26.340 forintra csökkent, a részvények forgalma 1,9 milliárd forintot ért el.
A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 158,4 millió forintos forgalom mellett 390 forinttal, 3,55 százalékkal 10.610 forintra gyengült.
Az árfolyam tíz százalékot meghaladó esése miatt a csütörtöki kereskedés folyamán rövid időre felfüggesztették a Mol és az OTP, valamint számos kisebb forgalmú papír, így a Bookline, a Csepel, a Genesis, a Quaestor és a Synergon kereskedését is.
A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 1.569,24 ponton zárt csütörtökön, ez 106,08 pontos, 6,33 százalékos csökkenés a szerdai záráshoz viszonyítva.