Jelentős reálhozamok a nyugdíjpénztáraknál
A Stabilitás Pénztárszövetség keddi közgyűlésén megválasztotta az elnökséget, s döntöttek arról, is, hogy a korábbi elnök, az MKB Egészség és Nyugdíjpénztár vezetője marad a szervezet élén. E mellett döntöttek arról is, hogy a tartalékok felhasználásából egy „valamilyen akciót indítanak”. Itt konkrétumokról még nincs szó, ezért fogalmazott így Lehoczky László, mindenesetre egy olyan közös akciót indítanának, amely segítheti a pénztárak gazdálkodást és az öngondoskodást. A Stabilitás közgyűlésén arról is döntött, hogy alapszabály változtatás után megnyitja kapuit az önsegélyező pénztárak felé.
A pénztárak tavalyi évéről a szerdai sajtótájékoztatón elmondta, hogy a magánnyugdíjpénztárak piacán tovább csökkent az összesített taglétszám. A piaci koncentráció az állami visszaléptetések után jelentősnek mondható – mondta. A teljes taglétszám 2012. év végén már csupán 63,5 ezer volt. Mindössze három olyan pénztár akad, ahol a negyedév végén 10 ezernél nagyobb volt a tagság. Ezek összesített piaci részesedése egyébként meghaladta a 64 százalékot. Bár a magánnyugdíjpénztárak összesített vagyona csökkent, ám az egy tagra vetített átlagos vagyon jelentősen, 21,1 százalékkal 2,75 millió forintra emelkedett. Ez egyébként jelentősen meghaladja a 2010. év végén regisztrált 0,996 millió forintot, amikor is a tagok visszaléptetésekről döntöttek az állami rendszerbe.
Az önkéntes nyugdíjkasszákkal kapcsolatban elmondta, hogy a szervezet preferenciái ebbe az irányba esnek, hiszen a teljes tagság túlnyomó része ebbe a pénztárfajtában van. A Stabilitás elnöke megjegyezte: az önkéntes kasszák vagyona a 2011. évi 765 milliárd forintról 824 milliárd forintra ugrott az elmúlt év végére. Ezzel párhuzamosan a szektorban érdekelt pénztárak – a nem a szervezethez tartozó kasszákkal együtt – összvagyona 834 milliárdról 919 milliárd forintra hízott. A szövetség tagjai átlagosan 15,57 százalékos hozamot értek el, ami messze meghaladja az 5,7 százalékos tavalyi átlagos év/éves inflációt.
A Stabilitás tagpénztárai a kezelésükben lévő vagyon 99,97 százalékán értek el az inflációnál magasabb hozamot. Ezzel párhuzamosan nőtt az egy pénztártagra vetített átlagos vagyon. Ez 2011. év végén 707,6 ezer forint volt, míg tavaly év végén ez a mutató 740 ezer forintra rúgott.
Ahogy a magán-nyugdíjpénztári szektort, így ezt a szegmenst is jelenetős koncentráció jellemzi. Az első hat, 50 milliárd forintnál nagyobb vagyont kezelő kassza piaci részesedése az év végén 74 százalék volt. Az is igaz ugyanakkor, hogy az elmúlt év első negyedévéhez képest tovább csökkent a taglétszám, az elmúlt év végén 1,11 millió önkéntes nyugdíjpénztári ügyfelet tartottak nyilván.
Az egészségpénztári szektor taglétszáma viszont növekedett. A bázis 981 ezerről 1.041 ezerre emelkedett. A tagdíjbevételek tavaly 61 milliárd forintot tettek ki, míg ugyanez egy évvel korábban 56 milliárd forint volt.