Jelentős negyedévi Mol-nyereség
A Mol Nyrt. 67,5 milliárd forint nettó eredményt ért el a harmadik negyedévben. Ez 86 százalékkal több, mint tavaly ugyanebben az időszakban - közölte az energetikai társaság szerdán.
A csoportszintű, nemzetközi számviteli elvek alapján készült jelentés szerint az olajtársaság bevételei a harmadik negyedévben 1432,1 milliárd forintot értek el. Ez 4 százalékos növekedés a tavalyi bázishoz képest.
A Portofolio.hu által megkérdezett elemzők a harmadik negyedévre átlagosan 72,3 milliárd forint nettó profitot vártak.
Az év első kilenc hónapjában a nettó profit 141,9 milliárd forint volt. Ez 22 százalékkal kevesebb a tavalyinál. Az árbevétel szeptember végéig 4099,6 milliárd forintot ért el. Ez 6 százalékkal haladja meg a bázist.
A kamat- és adófizetés, valamint értékcsökkenési leírás előtti eredmény (EBITDA) 406,6 milliárd forint volt az első három negyedévben. Ez 13 százalékkal maradt el az előző évi bázistól.
A jelentés szerint a speciális tételek nélkül számított EBITDA 7 százalékkal csökkenve 457 milliárd forintot ért el. A visszaesés fő oka a szíriai bevételek elmaradása 2012-ben. Ez 2011 azonos időszakában 75 milliárd forintot tett ki. Az eredményeket tovább rontotta a horvát INA gázkereskedelmi üzletága, amely jelentős veszteséget könyvelt el.
A kutatás-kitermelés (upstream) üzletágban negatív hatást gyakorolt az eredményre az alacsonyabb szénhidrogén-termelés, valamint a kedvezőtlen hazai földgázár-szabályozás. Mindezeket csak részben ellensúlyozta a kereskedelem-feldolgozás (downstream) üzletág 8 százalékkal javuló teljesítménye.
Az üzleti eredmény az első kilenc hónapban 187,4 milliárd forint volt. Ez 22 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
A pénzügyi műveletek vesztesége 27,9 milliárd forintot tett ki, szemben a tavalyi 3,1 milliárddal.
Az egy részvényre jutó eredmény kilenc hónap alapján 1615 forint, a tavalyi 2106 forint után.
A csoport nettó eladósodottsági mutatója 24 százalékra csökkent a 2011. év végi 28 százalékos szintről. A nettó hitelállomány 716 milliárd forintra csökkent szeptember végére.
A beruházások és befektetések értéke 2012 első kilenc hónapjában 165 milliárd volt. Ez megegyezik a bázisidőszaki értékkel.
A jelentés idézi Hernádi Zsoltot, a Mol elnök-vezérigazgatóját, aki elmondta: a vállalat elkötelezett az új downstream-program megvalósítása iránt, annak érdekében, hogy kiemelkedő profitabilitást biztosítson egy kevésbé kedvező külső környezetben is.
A Mol Magyarország legnagyobb vállalata; tavaly óta 24 százalék az államé.
Nem zár be üzemeket a veszteséges TVK
A Mol csoporthoz tartozó Tiszai Vegyi Kombinát (TVK) viszont 4,1 milliárd forint nettó veszteséget jelentett a harmadik negyedévre, az előző negyedév 193 millió forintos nyeresége és a 2011. harmadik negyedév 5,06 milliárd forint vesztesége után.
A nemzetközi pénzügyi beszámolási szabvány (IFRS) alapján készült, konszolidált gyorsjelentés szerint a csoport vesztesége az első háromnegyed évben 6,92 milliárd, míg egy évvel korábban 2,78 milliárd forint volt.
A konszolidált árbevétel a harmadik negyedévben 75,7 milliárd forintot tett ki. Ez 22,1 százalékkal elmaradt az előző évi bázistól. Az első három negyedév 274,3 milliárd forintos árbevétele 12,8 százalékkal alacsonyabb a 2011 azonos időszakinál.
A kamat- és adófizetés, valamint értékcsökkenési leírás előtti eredmény (EBITDA) a második negyedév nyeresége után a harmadik negyedévben ismét negatívra fordult: 2,07 milliárd forint veszteséget mutat a második negyedév 2,76 milliárd forint nyeresége és az első negyedév 961 millió forint vesztesége után. Az első kilenc havi EBITDA 280 millió forint veszteség, míg egy évvel korábban 10,6 milliárd forint nyeresége volt a cégnek.
Az üzemi veszteség az első három negyedévben 10,56 milliárd forint volt, míg tavaly ugyanebben az időszakban 708 millió forint nyereséget könyvelt el a cég. Az üzleti eredmény romlásához a jelentés szerint hozzájárultak a kedvezőtlen árfolyammozgások, a földgáz, a gőz és a villamos energia jelentős áremelkedése, valamint az alacsonyabb termelési és értékesítési volumenek.
A jelentés kiemeli, hogy a társaság veszteséges tevékenységének elsődleges oka a piacot jellemző, rendkívül kedvezőtlen viszonyok erőteljes hatása. Ugyanezen negatív folyamatok és hatások a TVK-hoz hasonlóan a többi iparági szereplőt is azonos mértékben érintették. Míg az említett hatások következtében a régióban számos vegyipari társaság üzemeinek bezárására kényszerült, addig a TVK-nak sikerült ezt a helyzetet elkerülnie.