Javulhat a magyar adósbesorolás
Magyarország devizaadósságának idei felminősítését valószínűsítette Palotai Dániel, a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója egy csütörtöki budapesti konferencián, arra a megbeszélésre hivatkozva, amelyet a három nagy nemzetközi hitelminősítő egyikével folytatott a napokban. A meg nem nevezett intézmény képviselője – Palotai szavai szerint – elismerte, hogy a magyar gazdaság sérülékenysége csökkent az utóbbi időben. Az igazgató úgy véli, a felminősítés ellen nehéz lenne indokot találni.
Az MTI emlékeztet arra, hogy a Standard & Poor’s márciusban negatívról stabilra javította Magyarország hitelminősítői kilátásait, de a lényegen nem változtatott, azaz a befektetésre nem ajánlott bóvlikategóriában hagyta adósbesorolásunkat – hasonlóan a Fitch Ratingshez és a Moody’shoz. Utóbbiaknál egy, az S & P-nél két fokozat választja el a magyar besorolást a befektetésre már ajánlott szinttől.
A Magyarországgal szemben mindig legengedékenyebbnek bizonyuló Fitchnél stabil a kilátásunk, a Moody’snál azonban még mindig negatív, így a papírforma szerint feltételezhető, hogy az előbbi delegációja vizitálhatott a jegybanknál. Palotai azt is mondta, hogy a velünk egy osztályba sorolt országoknál kiemelkedően jobb gazdasági mutatókkal rendelkezünk. Horvátországról, Szlovéniáról és Macedóniáról van szól, a feltörekvő régióból Románia és Törökország is előttünk jár.
Az elemzők többsége szerint a „nagyok” nem sietik el, inkább jövőre halasztják a felminősítést. Szántó András, az Equilor lakossági üzletágvezetője viszont úgy véli, az első felminősítés akár az év második felében megérkezhet, a javuló makrogazdasági mutatók ezt vetítik előre. Hatása viszont nem sok lesz: a felminősítés átmeneti forinterősödést okozhat, és az állampapírok hozamára is nyomást helyezhet, de ez a „paradicsomi” állapot hamar elmúlik. Az év végén 305, jövőre 320 forintos euróra számítanak az Equilornál, s ez az államadósság alakulásánál is erős kockázati tényezőt jelent.