Javul a hazai szállodák kihasználtsága
Az MSZSZ adatai szerint a vendégszám emelkedése javította a szállodák szobafoglaltságát. Az országos átlag júliusban 54,4 százalék lett, ami 3,2 százalékponttal haladja meg a tavaly júliusit. Az első hét havi szobakihasználtsága átlagosan 42,7 százalék lett, ez 1,4 százalékkal magasabb, mint a 2009-es.
A több vendég és a magasabb szobafoglaltság ellenére a szállodák átlagárai júliusban is csökkentek: az országos bruttó szoba átlagár 14.155 forint volt, ez 2,5 százalékkal gyengébb a 2009 júliusinál. Ezeknek a tendenciáknak köszönhetően a magyarországi szállodák REVPAR mutatója - vagyis az egy kiadható szobára jutó árbevétel - júliusban 0,6 százalékkal meghaladva a bázist 7.700 forint lett, viszont az első hét havi göngyölített REVPAR csak 5.938 forint, ami 5,9 százalékkal rosszabb a múlt évinél. REVPAR mutatóban az első 7 hónapban a három csillagos szállodák a vesztesek, itt 10,2 százalék a lemaradás tavalyhoz képest.
A szállodaszövetség statisztikája szerint Magyarországon 2010. július 31-én 52.620 szállodai szoba volt, ami 1.635 szobával, 3,2 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A legnagyobb - 27,6, valamint 12,8 százalékos - növekedés a wellness-, és a négycsillagos szállodák szobaszámában következett be.
A közlemény szerint a Budapesten 2010-ben eddig megnyílt, illetve az év végéig még várható szállodanyitásokat figyelembe véve összesen körülbelül 1.200 új szállodai szoba jelenik meg a piacon, aminek túlnyomó többsége négycsillagos besorolású. Emiatt a már jelenleg is erős túlkínálat miatt a verseny továbbá erősödése várható,
A január-júliusi időszakban a fővárosi szállodákban a vendégéjszakák száma összesen 7,2 százalékkal nőtt. A javuló szobafoglaltság ellenére a szállodák bruttó átlagára csupán 17.023. forint volt a január-júliusban, ami 13,2 százalékkal gyengébb, mint az előző év azonos időszakában.A vendégéjszakák száma a Balatonon az első hét hónapban 524.000 volt, 8 százalékkal kevesebb, mint 2009-ben.
A balatoni szállodák összes bruttó szállásdíjbevétele az év első hét hónapjában 8.851 millió forint volt, 11,5 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A belföldi vendégektől származó bevétel 15,3 százalékkal, a külföldiektől származó pedig 5,7 százalékkal csökkent. Idén júliusban a Balaton térségében összesen 11.511 szállodai szoba volt, ez 426 szobával, 3,6 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban.
A szállodaszövetség kiemeli: a nemzetközi gazdaság erősödésének köszönhetően múlt évhez képest tovább élénkül a turisztikai kereslet Európa nagyobb részén, javul a szállodák üzletmenete. Hozzáfűzik: a legjelentősebb növekedés Nyugat és Észak Európában tapasztalható a turizmusban, míg a legkisebb mértékű Kelet és Dél Európában. A Kelet-európai országok - Ausztria, Magyarország, Csehország, Lengyelország és Szlovákia - között a szállodák teljesítményét nézve a legjobb eredményt Ausztria mutatja, amit Csehország és Lengyelország követ. Magyarország csupán Szlovákiát előzi meg.