Járai után Kopitsot is kiosztotta Matolcsy
Járai Zsigmond után gazdaságpolitikai váltást és személyi változásokat sürget a kormányban Kopits György, a Költségvetési Tanács első elnöke is. A jelenleg az Egyesült Államokban élő szakember szerint Orbán Viktornak végre be kell látnia, hogy az eddig követett gazdaságpolitikája kudarcot vallott, s a sikertelenség okait nem foghatja másokra vagy a külföldre.
Kopits – aki a kilencvenes évek közepén a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) volt a magyarországi képviselője – a Heti Válasznak adott interjújában úgy látja: olyannyira elfajult Magyarország körül a nemzetközi helyzet, hogy az Orbán-kabinetnek az IMF-tárgyalásokon már nincs lehetősége taktikázásra vagy ügyeskedésre.
A kormány ugyanis gúzsba kötötte magát, az államkötvények kockázati felára az egekbe szállt, s ebből kifolyólag nagyon gyenge lett a tárgyalási pozíciója. Ezen csak úgy tud változtatni, ha hitelesen bemutatja: a jövőben megváltozik a gazdaságfilozófiája. Szerinte a kivételesnek gondolt magyar modell egy hazárdjátékkal ér fel, s manapság túl kegyetlen a világ az effajta gazdasági kísérletezgetésekhez. Az Orbán-kabinet pedig a nyolcévnyi hibás szocialista kormányzás után újabb másfél évet vesztegetett el. Ennek ellenére Orbán Viktornak megvan a képessége és a lehetősége, hogy változtasson és javítson a kormányzáson, s meghozza a szakmailag ésszerű döntéseket, mint ahogy az első miniszterelnöksége alatt tette.
S bár Kopits úgy véli, hogy Magyarország esetében reális az államcsőd veszélye, az olasz Monti-, vagy a görög Papademosz-kabinethez hasonló magyar szakértői kormány felállítását nem tartja jó ötletnek. Szerinte eljött az idő, hogy Orbán Viktor végre azokra a tanácsadókra hallgasson, akik Matolcsy György gazdaságpolitikájával sosem értettek egyet.
Matolcsy Györgynek nincs már hitelessége sem belföldön, sem külföldön, ezért Orbán Viktornak meg kell válnia tőle – nyilatkozta Kopits György. Véleménye szerint a nemzetgazdasági miniszter hitelvesztésével függ össze, hogy Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter vezeti az IMF-tárgyalásokat.
A Költségvetési Tanács első elnöke, aki öt évig volt tagja a jegybank monetáris tanácsának, Naszvadi György távozását is szükségesnek tartja. Magyarázatként hozzátette: "a költségvetési államtitkár, aki a múlt rendszerben tanulta mesterségét, teljes mértékben bebizonyította alkalmatlanságát a posztra. Erre ékes példa Magyarország 2012-es költségvetése". Mint ismert, a büdzsét 1,5 százalékos GDP-bővülésre és 268 forintos euróárfolyamra építették, akkor, amikor az elemzők már a recesszióval fenyegettek, és az euró 300 forintnál járt.
Kopits György megfogalmazása szerint a kivételesnek mondott magyar modell hazárdjátékkal ér fel, ezért "el kell fogadnunk az EU intelmeit, s eleget kell tennünk a szerződésben vállalt kötelezettségeinknek". De megjegyezte azt is, hogy a kormány számára nem az IMF fogja biztosítani a hitelességet, azt csak maga tudja elérni jó kormányzás révén.
A Nemzetgazdasági Minisztérium a kormányzati politikát bíráló Járai Zsigmondot kioktató, hét eleji közleményéhez hasonló, sőt annál durvább hangnemben megfogalmazott közleményében „tette helyre” Kopits Györgyöt.
Ebben egyáltalán nem arról van szó, hogy „volt barátként” titulálnák Kopitsot – mint azt Matolcsy tette Járainak szóló, sértődöttséget tükröző levelében -, hanem egyenesen „lehiteltelenezik”.
„Kopits György öt évig volt a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának tagja, akkor, amikor elkövették a legsúlyosabb hibát, a devizahitelezés elengedését. Az, hogy ez mekkora terhet jelent a magyar családoknak, vállalkozásoknak, ma már mindenki tudja” – indít a NGM által kiadott közlemény, melynek szerzői utóbb felelőssé teszik Kopits Györgyöt a 2010-es költségvetés meghamisításában, melyet mint a Költségvetési Tanács elnöke úgy hagyott jóvá, hogy az abban szereplő 3,8 százalékos hiánnyal szemben ténylegesen 7 százalék felett alakult volna a hiány, ha azt az Orbán-kormány erélyes intézkedésekkel nem csökkentette volna. (Ez a csontvázasdira épülő erős csúsztatás – A szerk.)
„Ezért úgy gondoljuk, hogy egy hiteltelen ember ne beszéljen hitelességről” – térnek át a szerzők a fejedelmi többesre, majd visszautasítják a Naszvadi György államtitkár elleni méltatlan támadást. Olyannyira, hogy azt állítják: Naszvadi és munkatársai kitűnő szakmai munkát végeztek a 2010-es költségvetés konszolidációjában.
A 2011-es költségvetés pedig technikai többlet nélkül is 3 százalék alatti hiányt mutat. A 2012-re elfogadott költségvetési hiány pedig az Európai Bizottság által visszaigazoltak szerint is 3 százalék alatti. Hogy ez az egyszeri tételeknek és a 3000 milliárd forintos magán-nyugdíjpénztári vagyon államosításának köszönhető, arra a tényre a NGM közleménye nem tér ki.
Végezetül érdemes szó szerint idézni az utolsó bekezdést, amely így szól: „Értjük, hogy Kopits György sértődött ember és nagyon szeretne újból a Költségvetési Tanács elnöke lenni, de most, hogy egy kitűnő és hiteles szakember vezeti a Költségvetési Tanácsot, rá már nincs szükség”.