Ismét elzárják a gázunkat az ukrán határon

A szállítókapacitás 30 százalékára csökkentette az ukrán gázrendszer-irányító a Magyarországra szállított gáz mennyiségét - tudtuk meg. Habár hivatalosan egyik fél sem erősítette meg, valószínűleg az egyetlen "alternatív" magyarországi gázcég, az Emfesz szállítási és tulajdonlási vitái állnak a háttérben. Valószínűleg a Gazprom is egyetért az ukrán lépésekkel, amely holnapra akár a teljes magyarországi szállítás leállításával is fenyeget.

Ma 14 órakor a 30 százalékra csökkentette az ukrán rendszerirányító a Magyarországra irányuló gázimportvezeték kapacitását - tudtuk meg. Ez a tényleges mennyiségben csak néhány százalékos csökkenést jelent, mivel a vezeték a jó idő miatt nem volt tele. Ez viszont a nyomás kis mértékű ereszkedését is jelenti.

Értesülésünk szerint az ukrán rendszerirányító hivatalosan nem indokolta, miért zárja el ismét - a januári napokat idéző módon - a csapot. Ugyanakkor mindenki tényként kezeli, hogy az ügy hátterében ezúttal nem nemzetközi problémák, hanem az egyetlen "alternatív" lakossági gázszolgáltatást végző Emfesz Kft. körüli vitákról van szó.

Az Emfesz Kft. beszállítója ugyanis a svájci bejegyzésű, Ukrajnában tevékenykedő Rosukrenergo (RUE). Ez felerészben áttételesen az orosz szállításokat végző Gazprom, felerészben pedig az Emfeszt állítólag teljesen birtokló ukrán Dmitrij Firtasé. A január orosz-ukrán gázvita lezárásaként ugyanakkor a felek abban állapodtak meg, hogy a RUE-t kiiktatják a kereskedelmi láncolatból.

Azóta viszont nem derült ki, hogy ha nem a RUE, akkor ki lássa el gázzal az Emfeszt. (Amely főleg az ipari cégek kiszolgálójaként ma már a hazai gázforgalom ötödét tudhatja magáénak.) Góczi István ügyvezető mindmáig folyamatosan megnyugtató nyilkatkozatokat tett e tárgyban közzé, mondván: folynak a tárgyalások, de abban biztos, hogy a Gazprom egy felerészben általa birtokolt társaság - azaz a RUE - szállítási kötelezettségeiért jótáll.

A jelek szerint azonban a Gazpromnál ezt másképp gondolják. Az elmúlt hónapokban az orosz cég egyszer sem állt egyértelműen a RUE mögé, így ukrán felek érezhetően Gazpromos "hátszéllel" azt is kétségbe vonták, hogy a RUE-nek egy köbméter betárolt gáza is lenne Ukrajnábna.

Tartja magát az a szóbeszéd is, miszerint a Gazprom január eleje óta jelzi a magyar kormánynak: azt, hogy az Emfesz az ukrán határon átveszi az általa igényelt gázt, jogszerűtlennek, "lopásnak" tartják. Ugyanakkor orosz körök sem rejtették véka alá - amit Góczi is megerősített -, miszerint ha a mára sok ügyfelet gyűjtő Emfesz a Gazprom tulajdonába kerülhetne, a gázcég aggályai is eloszlanának. Ez a - feltehetőleg egyszerűen árról szóló - alku azonban máig nem zárult le.

Egy gazpromos forrásunk úgy tartja, a magyar kormány és "a Mol" nem tett semmit az Emfesz-vételezés megakadályozására. Az is tény, hogy az ukrán rendszerirányító mindmáig a teljes, tehát az Emfesz által is igényelt mennyiséget átadta az ukrán-magyar határon.

Információnk szerint viszont ma az ukrán rendszerirányító azt közölte magyar partnerével, a Mol-tulajdonú Földgázszállító (FGSZ) Zrt.-vel, hogy "csak a Gazpromexport partnerei számára" ad át gázt. Ez lényegében mindenki, leszámítva az Emfeszt. Az FGSZ képviselőjét nem sikerült elérnünk.

Góczi István minderről nem tud. A nyomáscsökkenést megerősítette, de leszögezte, az Emfesz a lecsökkentett nyomáson is át tudja venni a számára szükséges mennyiséget. A holnapra vonatkozóan azonban ebben már nem biztos teljesen. Az Emfesznek a RUE arról nyilatkozott, hogy számára a szükséges gázt leszállította az ukrán-magyar határra. Az ukrán rendszerirányító azonban az Emfesz felé "hallgat", és ugyanezt teszi a Gazprom is. Mindazonáltal Góczi István határozott meggyőződése, hogy a csökkentés mögött nem a Gazprom, hanem ukrán belső körök játszmái állhatnak.

Az Emfesz-ügyvezető határozottan visszautasítaná, ha a magyar rendszerirányító a lecsökkentett mennyiségből csak az Emfesz számára nem továbbítana gázt. Úgy véli, épp ezekre a tisztázatlan helyzetekre van az ország a stratégiai gáztartaléka, avagy másik lehetőségként valamennyi gázkereskedő arányosan kevesebbet kaphatna. (A stratégiai gázkészletek napi kitárolási kapacitása nagyjából közelíti az Emfesz-igényeket.) Góczi István leszögezte: az Emfesz saját magyarországi gáztartalékai még néhány napra elegendőek.

Úgy tudjuk, ez ügyben napok óta lázas kormányzati egyeztetések folynak, ami azonban egyelőre nem járt az Emfesz számára negatív végeredménnyel.

A Gazprom azonban informálisan azzal fenyegeti Magyarországot: ha ma sem szűnik meg az "illegális vételezés", holnap teljesen elzárják a csapot.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.