Ismét benzinturizmusra kényszerülünk

A történelmi csúcsokat döntögető hazai üzemanyagárak miatt ma már nem csak Ukrajnába, hanem egyre inkább Romániába és Szerbiába is átjárnak honfitársaink tankolni.

A héten új történelmi csúcsra emelkedtek az amúgy sem alacsony magyarországi üzemanyag árak. Ezért mégjobban megéri Ukrajnában tankolni a magyaroknak. Az árkülönbség miatt ugyanakkor erősödik a romániai és a szerbiai benzinturizmus is.

Nyár óta ugyan kismértékben emelkedtek az ukrajnai üzemanyagárak, ám még mindig nagyon megéri Kárpátalján tankolni. A legolcsóbb ukrán kútnál például az ár közel felét, 166 forintot spórolhat a magyar autós a benzin literjén.

A Beregsurány-Asztély határállomástól mindössze néhány száz méterre található Ukrajna első benzinkútja. Az ANP töltőállomásánál a benzin literjéért 7,40 hrivnyát (1 ukrán hrivnya 26 forint), a gázolajért pedig 6,70 hrivnyát kell fizetni. Így a benzin esetében 166 forinttal, míg a gázolajnál 173 forinttal kérnek itt kevesebbet a határ előtti utolsó, Vásárosnaményban található magyar benzinkúthoz képest.

Oláh Csaba pénzügyőr hadnagy száloptikás üregvizsgálóval belenéz egy lefoglalt magyar személygépkocsiba a beregsurányi átkelőnél. A járműnek szabálytalanul alakították át az üzemanyagtartályát. Ukrajnában az üzemanyagok ára literenként hét és kilenc
Beregsurány, 2010. december 13. Oláh Csaba pénzügyőr hadnagy száloptikás üregvizsgálóval belenéz egy lefoglalt magyar személygépkocsiba a beregsurányi átkelőnél. A járműnek szabálytalanul alakították át az üzemanyagtartályát. Ukrajnában az üzemanyagok ára literenként hét és kilenc hrivnya (185 és 237 forint) között mozog. Magyarországon december 15-én a Mol bruttó 4-4 forinttal emeli a 95-ös benzin és a gázolaj literenkénti nagykereskedelemi árát. Ezzel új történelmi csúcsot érnek el az árak, a benzin átlagára 357-358 forintra, a gázolajé pedig 345 forintra emelkedik. MTI Fotó: Balázs Attila

A megkérdezett benzinkutasok az MTI tudósítójának elmondták: a határközeli ukrán kutaknál vásárlók több mint 60 százaléka Magyarországról érkezik. De akad olyan kút is, amelynél 90 százalékot tesz ki a magyar vevőkör. Ezen a helyiek sem csodálkoznak, mivel egy átlagos benzintartályú, 40-50 literes autót a legolcsóbb benzinnel megtankolni mintegy 8 ezer forintból lehet, de a legdrágább 95-ös is csak kevesebb, mint ezer forinttal kerül többe. A gázolaj esetében a tankolásra szánt összeg 7 ezer -7 ezer 500 forint.

Ukrajna belsejébe felé tartva drágább az üzemanyag: a magyar-ukrán határ melletti kedvezőbb árakat a magyar kamionosok is igyekeznek kihasználni, akik - ha tehetik - Beregszász melletti kutakról tankolják fel járműveiket.

A magyarországi üzemanyagárak emelkedésével párhuzamosan erősödik a benzinturizmus a Dél-Alföldön is. A határ menti szerbiai és romániai kutak munkatársai és a határrendészek elmondták: bár a magyar és a szerbiai kutak között literenként 40-50 forintot is elérő árkülönbség van, egyelőre még kevesen vannak, akik kifejezetten a tankolás miatt mennek Szerbiába.

Ezzel szemben ahogy folyamatosan emelkedik nálunk a benzin ára, annál többen járnak át tankolni Romániába. December közepén a benzinért 4,92 lejt (317 forint), a gázolajért 4,84 lejt (312 forint) kellett fizetni. Az autógáz 2,86 lejbe (189 forint) került. Az üzemanyagtöltő állomáson a benzin 30, a gázolaj 22 forinttal volt olcsóbb, mint a határ magyar oldalán található legközelebbi kútnál.

Vas megyéből egyelőre sem Ausztria, sem pedig Szlovénia irányába nem indulnak nagy számban benzinturisták. Általában csak az vásárol a szomszédos országok határmenti benzinkútjain, akinek nem kell külön eurót váltania. Tehát vagy odakint dolgozik, vagy egyébként is arrafelé vezet az útja.

A Burgenlandban dolgozó, ingázó magyarok elmondták: a határ közelében lévő osztrák kutakon drágábban jutnak az üzemanyaghoz, mint a tartomány belsejében, de a különbség nem nagy, néhány század euró.

A 95-ös benzin ára jelenleg a határ mellett 1,18 -1,22 euró, a gázolaj ára pedig 1,15 euró körül mozog. Az autósoknak most télen azt is be kell kalkulálniuk, hogy Ausztriában kötelező a téli gumi és a hólánc. Ennek meglétét a rendőrség akár számon is kérheti.

Mások viszont, főként a szombathelyi taxisok azt mondják, érdemes, és ha így megy tovább egyre érdemesebb lesz Ausztriában megtankolni. Számításuk szerint - ha elég nagy az autó tankja - akár száz kilométerrel is többet mehetnek ugyanannyi pénzből, ha kint tankolnak.

Bár Szlovéniához hasonlóan Horvátországban is némileg olcsóbbak az üzemanyagok, a csekély különbség miatt magyar vásárló ma már alig akad ott.

Horvátországban kedd óta 8,98 kunát (337 forint) kérnek egy liter eurosuper 95-ös benzinért. A magasabb minőségű gázolaj, az eurodizel 8,32 kunába (312 forint) kerül. A Letenyéhez legközelebbi horvát benzinkúton azonban ritka mostanában a magyar autós. A muracsányi (Gorican) INA-kút egyik kezelője, Drazen Sabol azt mondta: már régen leapadt az évekkel ezelőtti nagy árkülönbség a két ország között. Így ma már alig éri meg a magyaroknak náluk tankolni.

Az autópálya megnyitása óta amúgy is kevesebben állnak meg a régi közúti átkelőhelynél lévő töltőállomásnál. Magyar vásárlók legfeljebb a szomszédos településekről jönnek át alkalmanként üzemanyagot vásárolni - tette hozzá.

Szlovéniában a 95-ös benzin ára szintén kedden változott, literenként most 1,262 euróba (350 forintba) kerül, a gázolajért pedig 1,216 eurót (337 forintot) kérnek. Lendván az MTI tudósítója nem is talált egyetlen magyar vásárlót sem az itt működő Petrol kúton.

Az állami olajcég töltőállomásának alkalmazottja, Kristian Bernad azt mondta: régebben a nagyobb árkülönbség miatt gyakrabban jártak magyarok benzinért vagy gázolajért Szlovéniába. Ez ma már alig fordul elő. Hozzátette: a magyarok legfeljebb fűtőolajat vásárolnak - alkalmanként 50-60 litert -, mert annak viszont kedvező az ára: egy liter most 0,795 euróba (220 forint) kerül.

A határokhoz közeli zalai benzinkutakon szintén arról számoltak be, hogy az áremelés ellenére sem igazán jellemző a benzinturizmus. Letenyén és Rédicsen, a Mol töltőállomásain közölték: legfeljebb azoknak éri meg átmenni a határon, akiknek nagyobb benzintankjuk van. Viszont a kamionosok már évek óta kevesebben térnek be hozzájuk: ők inkább külföldön tankolnak.

A Becsehelyen található Agip-kút kezelője úgy látja: az áremelés miatt nem változott a forgalmuk. Jellemzően a környékbeli lakosok és az M7-es autópályáról letérő kamionosok hajtanak be a töltőállomásra. Az áremelés eddig még nem okozott változást a forgalomban.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.