Infláció: 4,1 százalék februárban
Az első két hónapban átlagosan 4,0 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában - olvasható a KSH jelentésében.A londoni befektetési és pénzügyi elemző házak feltörekvő térségi szakelemzői 4,0-4,3 százalék közötti előrejelzéseket adtak az éves szinten számolt februári inflációra; a prognózisok átlaga 4,16 százalék volt. Hasonló, 4,2 százalékos inflációt várnak a Napi Gazdaságnak válaszoló budapesti elemzők, az élelmiszerek és az üzemanyag drágulás, valamint a januári 5 százalékos gázáremelés alapján.
A fogyasztói árak 2010-ben átlagosan 4,9 százalékkal emelkedtek (decemberben 4,7 százalékkal), 2011. januárban a 12 havi infláció 4,0 százalék volt. Tavaly februárban a fogyasztói árak az előző hónaphoz képest 0,3 emelkedtek, míg éves összehasonlításban a januári 6,4 százalékról 5,7 százalékra lassult az infláció.
Havi szinten - a legnagyobb mértékben az élelmiszerek árai emelkedtek, 1,2 százalékkal. A cukor 15,7, a liszt 9,3, az idényáras élelmiszerek - burgonya, friss zöldség, gyümölcs - 4,7, valamint a csokoládé, kakaó 2,3 és a kávé 2,2 százalékkal lett drágább.
A sajt 2,2 és a sertészsiradék 1,6 százalékkal lett olcsóbb. Az átlagosnál nagyobb mértékű, egy százalékos volt az áremelkedés a háztartási energia körében. Ezen belül a vezetékes gáz 2,4 százalékk drágult. A szolgáltatások átlaggal megegyező árnövekedésén belül a csatornadíj 6,4, a vízdíj 1,6 százalékkal emelkedett.
A szeszes italok, dohányáruk esetében kismértékű, egytized százalékos áremelkedés volt megfigyelhető. Az egyéb cikkek árai nem változtak az előző hónaphoz képest. A tartós fogyasztási cikkek körében kéttized százalék árcsökkenés következett be. A ruházati cikkekért átlagosan 2,4 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, az előző hónaphoz viszonyítva.
Éves szinten az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 7,4 százalékkal emelkedtek. Ezen belül 44,1 százalékkal nőtt a liszt, 28,2 százalékkal a cukor, 26,8 százalékkal az idényáras élelmiszerek, 18,9 százalékkal az étolaj, 9,7 százalékkal a tej és 9,1 százalékkal a sajt ára.
A szolgáltatások átlag alatti, 1,9 százalékos árnövekedésén belül a csatornadíj 9,4, a szemétszállítás 4,3, a vízdíj 3,7 százalékkal drágult. Szintén átlag alatt, 1,4 százalékkal emelkedtek a ruházkodási cikkek, 1,2 százalékkal a szeszes italok, dohányáruk árai. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1,8 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint egy évvel ezelőtt.