Indul az ÁKH betéteseinek kártalanítása

Az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) hétfőn megkezdi az Általános Közlekedési Hitelszövetkezet (ÁKH) betéteseinek kifizetését, azt követően néhány napon belül minden védett betétet kifizetnek - jelentették be az OBA vezetői.

Székács Péter ügyvezető igazgató elmondta: a hitelszövetkezetnek engedélye visszavonásakor megközelítőleg 3,177 milliárd forintnyi OBA által védett betétállománya, és 776 betétese volt. Az OBA az általa biztosított betétek után betétesenként a forint-, illetve devizabetétek után összevontan 50 ezer eurónak megfelelő - 13,567 millió forint - összeget fizet meg.

A nem biztosított betétrészek 130 millió forintot - a betétállomány 4 százalékát - teszik ki, s mintegy féltucat betétes között oszlanak meg, a zöme két jogi személyé. Az OBA által ki nem fizetett betétrészre a napokon belül meginduló felszámolási eljárásban hitelezői igénybejelentést lehet tenni.

Az OBA által nem biztosított betétrészekre a kormány deklarációja szerint állami garancia van. A Pénzügyminisztérium (PM) szóvivője az MTI-nek korábban azt mondta: a kormány vizsgálja, hogy ehhez megvannak-e a jogszabályi feltételek, s ha hiányoznak, akkor biztosítja. Hozzátette ugyanakkor azt is, el kell gondolkodni azon, hogy meddig szükséges a válság miatt kinyilvánított deklaráció fenntartása.

A betétbiztosítási alap három csatornán juttatja el a betétesekhez a pénzt - ismertette Fekete-Győr András, az OBA helyettes vezetője. A legfeljebb 100 ezer forint kártalanításra jogosult betétesek postai kifizetési utalvánnyal kapják kézhez a kártalanítás összegét, ilyen ügyfél mintegy 50 van.

A 100 ezer és 2 millió forint közötti összegeket - ekkora követelése 321 betétesnek van - az OBA Betétbiztosítási Kártya segítségével lehet felvenni a Magyar Posta hálózatában és az OTP Bank fiókjaiban, valamint pénzjegykiadó automatáiból (ATM). A kártyát és a hozzá tartozó PIN kódot február 19-től lehet átvenni a számlát vagy a betétet kezelő hitelszövetkezeti fiókban.

Az OBA a kártyákhoz magas limitösszeget állított be, naponta 800 ezer forintot lehet a plasztikokkal felvenni - mondta Fekete-Győr András. A kártyák három hónapig "élnek", és a velük végzett tranzakciók ingyenesek az ügyfelek számára, ha azonban hibás használat - például többszöri kódtévesztés - miatt bevonja a készülék, 2.000 forint a díj.

A húsz céges betétes és a 2 millió forintnál nagyobb betéttel rendelkező magánszemélyek (mintegy 400 ügyfél) számára a banki átutalás kötelező. Ezt egyébként bárki kérheti, akinél a kártalanítási összeg meghaladja a 100 ezer forintot. Az átutalásra kötelezetteket arra kéri az OBA, hogy jelentsék be a bankszámlaszámukat. Székács Péter hangsúlyozta: a betéteseknek a kártalanítás érdekében nincs további teendőjük, mert az OBA a banknál lévő adatok alapján végzi a kifizetéseket, amiről személyre szóló értesítést, elszámolást küld.

Az ügyvezető igazgató elmondta: szorosan együttműködnek a hitelszövetkezethez kirendelt felügyeleti biztosokkal, ami csökkenti a költségeket, és megkönnyíti az ügyfelekkel való kapcsolattartást.

Az OBA vezetője szerint a kártalanítási határidő húsz napra csökkentése (a mostani kifizetés a hetedik munkanapon kezdődik) megnyugtatólag hatott az ügyfelekre, nem volt pánik vagy sorállás a hitelszövetkezetnél.

Kiemelte: a tájékoztatásban rendkívül megnőtt az internet jelentősége, az elektronikus megkeresések több tízszeresét tették ki az egyéb megkereséseknek. Call centert nem kellett létrehozni, az OBA munkatársai kezelni tudták a telefonos érdeklődéseket.

Az OBA tíz éve kártalanított legutóbb, 2000 októberében a hevesi Rákóczi Hitelszövetkezet betéteseit kellett kifizetnie. A betétbiztosítási kártyát akkor alkalmazták első ízben, tapasztalataik jók voltak.

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) február 11-én jelentette be, hogy visszavonta az ÁKH tevékenységi engedélyét, és kezdeményezte az intézmény felszámolását, mert a kirendelt felügyeleti biztosok azt állapították meg, hogy a hitelszövetkezet fizetőképességi helyzete a jövőben sem teszi lehetővé a biztonságos, jogszabályoknak megfelelő működést. A biztosokat azért rendelte ki a PSZÁF januárban, mert a hitelszövetkezet saját tőkéje a jegyzett tőke alá csökkent.

Az ÁKH mellett jelenleg négy hitelszövetkezet működik Magyarországon. Ezek a pénzügyi intézmények abban különbönek a takarékszövetkezetektől, hogy - a pénzváltás kivételével - csak saját tagjaik körében végezhetnek pénzügyi tevékenységet, azaz csak tulajdonosaiktól gyűjthetnek betétet, és csak nekik nyújthatnak hitelt. Az általuk gyűjtött betétek betétbiztosítási védelem alatt állnak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.