Indul az ÁKH betéteseinek kártalanítása
Székács Péter ügyvezető igazgató elmondta: a hitelszövetkezetnek engedélye visszavonásakor megközelítőleg 3,177 milliárd forintnyi OBA által védett betétállománya, és 776 betétese volt. Az OBA az általa biztosított betétek után betétesenként a forint-, illetve devizabetétek után összevontan 50 ezer eurónak megfelelő - 13,567 millió forint - összeget fizet meg.
A nem biztosított betétrészek 130 millió forintot - a betétállomány 4 százalékát - teszik ki, s mintegy féltucat betétes között oszlanak meg, a zöme két jogi személyé. Az OBA által ki nem fizetett betétrészre a napokon belül meginduló felszámolási eljárásban hitelezői igénybejelentést lehet tenni.
Az OBA által nem biztosított betétrészekre a kormány deklarációja szerint állami garancia van. A Pénzügyminisztérium (PM) szóvivője az MTI-nek korábban azt mondta: a kormány vizsgálja, hogy ehhez megvannak-e a jogszabályi feltételek, s ha hiányoznak, akkor biztosítja. Hozzátette ugyanakkor azt is, el kell gondolkodni azon, hogy meddig szükséges a válság miatt kinyilvánított deklaráció fenntartása.
A betétbiztosítási alap három csatornán juttatja el a betétesekhez a pénzt - ismertette Fekete-Győr András, az OBA helyettes vezetője. A legfeljebb 100 ezer forint kártalanításra jogosult betétesek postai kifizetési utalvánnyal kapják kézhez a kártalanítás összegét, ilyen ügyfél mintegy 50 van.
A 100 ezer és 2 millió forint közötti összegeket - ekkora követelése 321 betétesnek van - az OBA Betétbiztosítási Kártya segítségével lehet felvenni a Magyar Posta hálózatában és az OTP Bank fiókjaiban, valamint pénzjegykiadó automatáiból (ATM). A kártyát és a hozzá tartozó PIN kódot február 19-től lehet átvenni a számlát vagy a betétet kezelő hitelszövetkezeti fiókban.
Az OBA a kártyákhoz magas limitösszeget állított be, naponta 800 ezer forintot lehet a plasztikokkal felvenni - mondta Fekete-Győr András. A kártyák három hónapig "élnek", és a velük végzett tranzakciók ingyenesek az ügyfelek számára, ha azonban hibás használat - például többszöri kódtévesztés - miatt bevonja a készülék, 2.000 forint a díj.
A húsz céges betétes és a 2 millió forintnál nagyobb betéttel rendelkező magánszemélyek (mintegy 400 ügyfél) számára a banki átutalás kötelező. Ezt egyébként bárki kérheti, akinél a kártalanítási összeg meghaladja a 100 ezer forintot. Az átutalásra kötelezetteket arra kéri az OBA, hogy jelentsék be a bankszámlaszámukat. Székács Péter hangsúlyozta: a betéteseknek a kártalanítás érdekében nincs további teendőjük, mert az OBA a banknál lévő adatok alapján végzi a kifizetéseket, amiről személyre szóló értesítést, elszámolást küld.
Az ügyvezető igazgató elmondta: szorosan együttműködnek a hitelszövetkezethez kirendelt felügyeleti biztosokkal, ami csökkenti a költségeket, és megkönnyíti az ügyfelekkel való kapcsolattartást.
Az OBA vezetője szerint a kártalanítási határidő húsz napra csökkentése (a mostani kifizetés a hetedik munkanapon kezdődik) megnyugtatólag hatott az ügyfelekre, nem volt pánik vagy sorállás a hitelszövetkezetnél.
Kiemelte: a tájékoztatásban rendkívül megnőtt az internet jelentősége, az elektronikus megkeresések több tízszeresét tették ki az egyéb megkereséseknek. Call centert nem kellett létrehozni, az OBA munkatársai kezelni tudták a telefonos érdeklődéseket.
Az OBA tíz éve kártalanított legutóbb, 2000 októberében a hevesi Rákóczi Hitelszövetkezet betéteseit kellett kifizetnie. A betétbiztosítási kártyát akkor alkalmazták első ízben, tapasztalataik jók voltak.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) február 11-én jelentette be, hogy visszavonta az ÁKH tevékenységi engedélyét, és kezdeményezte az intézmény felszámolását, mert a kirendelt felügyeleti biztosok azt állapították meg, hogy a hitelszövetkezet fizetőképességi helyzete a jövőben sem teszi lehetővé a biztonságos, jogszabályoknak megfelelő működést. A biztosokat azért rendelte ki a PSZÁF januárban, mert a hitelszövetkezet saját tőkéje a jegyzett tőke alá csökkent.
Az ÁKH mellett jelenleg négy hitelszövetkezet működik Magyarországon. Ezek a pénzügyi intézmények abban különbönek a takarékszövetkezetektől, hogy - a pénzváltás kivételével - csak saját tagjaik körében végezhetnek pénzügyi tevékenységet, azaz csak tulajdonosaiktól gyűjthetnek betétet, és csak nekik nyújthatnak hitelt. Az általuk gyűjtött betétek betétbiztosítási védelem alatt állnak.