Indul a Buda-Cash-ügyfelek kártalanítása
Öngyilkosságot kísérelt meg a brókerbotrány miatt vizsgált cégek egyik letartóztatott vezetője a Gyorskocsi utcai büntetés-végrehajtási intézetben – számolt be az Index. A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága az MTI-nek megerősítette, hogy kedd hajnalban öngyilkossági kísérlet történt a Gyorskocsi utcai intézményben. Személyiségi jogokra hivatkozva azonban nem közölték a fogvatartott nevét és egészségügyi állapotát sem. Az elmúlt napokban a Buda-Cash Brókerház és a Hungária Értékpapír három-három vezetőjét tartóztatták le.
Amint arról korábban beszámoltunk, a Buda-Cash tulajdonosainak érdekkörébe sorolt, ugyancsak becsődölt bankcsoporthoz tartozó pénzintézetekben mintegy 80 település pénze ragadt bent. Önkormányzati károsultja azonban van a Hungária működésének is. A Pest megyei Alsónémedi fejlesztésekre szánt több mint egymilliárd forintját veszítheti el: a település a megtakarításait a brókercégnél tartott diszkontkincstárjegyben kamatoztatta.
Zárolva Korponai Tamás |
Vincze József polgármester az MTI-nek elmondta: az állampapírban elhelyezett összeget fejlesztésre, egyebek mellett orvosirendelő-, valamint út- és járdaépítésre, a település központjának modernizálására, illetve a művelődési ház felújítására tették félre. Ha nem jutnak hozzá időben az összeghez, nemcsak ezek a fejlesztések eshetnek kútba, hanem a község gazdálkodása is veszélybe kerülhet.
A Buda-Cash esetében a Befektetővédelmi Alap (Beva) március 20-ig teszi közzé az ügyfelek kártalanítására vonatkozó részletes tájékoztatását – olvasható a Beva honlapján. Az alap ebben meghatározza a kártalanítási igények bejelentésének első napját, amely legkésőbb április 4-e lehet. A befektetőknek ezt követően egy a Beva honlapján is elérhető formanyomtatványon kell majd kérelmezniük a kártalanítást. A kitöltött kérelmet az alaphoz kell eljuttatni, erre az igényérvényesítés első napjától számított egy éven keresztül van lehetőség.
A Beva az elbírálás után legkésőbb 90 napon belül fizeti ki a kártalanítást egy kijelölt bankon keresztül. A törvény szerint a Bevától nem kaphat kártalanítást költségvetési szerv, önkormányzat vagy állami tulajdonú társaság, továbbá intézményi befektetőket, befektetési szolgáltatókat sem kártalanít. Nem kaphatnak kártalanítást a Buda-Cash tulajdonosai, vezetői és munkavállalói.
A Beva jelenleg 13,1 milliárd forint vagyonnal rendelkezik. Amennyiben ez nem elég, rendkívüli befizetést rendelhet el a tagjainak – ez idén 1,2 milliárd forintot jelenthet. Ezen túlmenően a Beva hitelt vehet fel állami készfizető kezesség mellett, ám ezt is a tagoknak kell majd visszafizetniük, az állam nem járul hozzá a Beva-vagyonhoz. A Buda-Cash-ügyben mintegy 13 ezer befektető lehet érintett, azt azonban még nem lehet tudni, hogy mekkora a befektetői követelés, ezek mértékét a társaság felszámolója állapítja meg.
A Quaestor első embere, Tarsoly Csaba szűkebb pátriájában, Győrben nyilvánosan nem kötelezte el magát egyik politikai párt mellett sem, nézetei mégis közismertek. Szijjártó Péterrel való együttműködése a sport talaján alakult ki és fejlődött tovább, míg Borkai Zsolt polgármester – ahogy környezetében fogalmaznak – korrekt, de távolságtartó kapcsolatot alakított ki vele. Az ETO-stadion díszpáholyában néhányszor megfordult Orbán Viktor miniszterelnök is. A díszpáholyban szocialista önkormányzati képviselőket is lehetett látni: jól megfértek egymás mellett a pártok helyi képviselői. Nyilvánvalóan nem politikai szimpátia alapján, hanem a győri sport érdekében, de a Quaestor helyi stadionrekonstrukciójához Gyurcsány Ferenc sportminisztersége idején juttattak 900 millió forintot, s a szocialista városvezetés ehhez hozzátett még további félmilliárdot. A mindenkori városvezetők folyamatosan segítették Tarsoly és a neki dolgozó helyi építési vállalkozók pénzügyi vitáinak megoldását a sportberuházások időszakában. (H. F.)