Indokolt a nukleáris biztonság folyamatos ellenőrzése
A tanácskozás egyik fő célja a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség fukusimai nukleáris baleset tanulságait felmérő, 2011. június 20-24-i nemzetközi konferenciájának előkészítése – írja a tárca közleményében.
A Japánban történt baleset óta a nukleáris biztonság megerősítésének kérdése még az eddigieknél is aktuálisabbá vált – húzta alá Fellegi Tamás. A miniszter emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió a lehető legrövidebb időn belül reagált a fukusimai eseményekre. A 2011. március közepén megtartott Magas Szintű Konferencián a résztvevők hangsúlyozták az atomerőművi stressz tesztek elvégzésének szükségességét. Az Energia Tanács Fellegi Tamás által összehívott március végi rendkívüli ülése pedig elrendelte az átfogó tesztek kidolgozását és mielőbbi végrehajtását. Az elmúlt hetekben arról is döntés született, hogy az egységes vizsgálati szempontok a természeti katasztrófákra és az emberi mulasztásra terjednek majd ki.
Az európai uniós felülvizsgálati kezdeményezés példaértékű lehet az atomenergiát hasznosító harmadik országok számára is. A pillanatnyi állapotfelmérést követően azonban hosszú távon is biztosítani kell a feltételeket a folyamatos ellenőrzésre, különös figyelemmel az emberi tényező szerepére – emelte ki Fellegi Tamás. Hozzátette, hogy a nemzeti stressz tesztek alapján 2012 első felében várható a Bizottság végleges jelentése a felülvizsgálati folyamat tanulságairól.
Magyarországon az Országos Atomenergia Hivatal már átadta a Paksi Atomerőműnek a célzott biztonsági felülvizsgálat tartalmára vonatkozó hatósági követelményeit. A Paksi Atomerőmű biztonsági tartalékainak újraértékelését 2011. október 31-ig végzik el a szakemberek. A hazai energiaellátás biztosítása érdekében a hamarosan a kormány elé kerülő Nemzeti Energiastratégia az elkövetkező évtizedekben is számol az atomenergiával.