Ilyen még nem volt, de lehet: megfogalmazódott a kibocsátási adó ötlete
A globális felmelegedés elleni harc fogós problémának látszik - a klímaváltozás megfékezésére eddig bonyolult, szerteágazó, ágas-bogas válaszokat adtak a világ kormányai. Ezt elégelhette meg Henry Jacoby, a híres amerikai Massachusetts Institute of Technology business schooljának tanára, aki úgy véli, egyetlen dolgot kell csupán tenni a globális felmelegedés megállítására: szén-dioxid-kibocsátási adót kell kivetni. Ez azt jelentené, hogy a felhasználásukkal levegőbe kerülő szén-dioxid arányában megadóztatnák a fosszilis energiahordozókat, ami szépen megdrágítaná a szenet, az olajat és a földgázt.
John Reilly, a MIT oktatójának kollégája úgy becsli, hogy az adó bevezetésének első évében gallononként 25 centtel dobná meg a benzin árát az USA-ban. (Az elmúlt hetekben a benzin átlagára kissé 3,5 dollár/gallon felett ingadozott.) Idővel ez nőne, 2050-re minden gallon benzin árából egy dollárt tenne ki a szén-dioxid-kibocsátási adó. Az gazdaságban áremelkedési hullám indulna el, az ágazatok termelési költségei energiafelhasználásuk arányában nőnének. Mindez mindenkit takarékosságra kényszerítene.
Reilly szerint a jelenlegi szabályozási dzsungel sokkal bonyolultabb és sokkal drágább módja ugyanannak a célnak - a klímaváltozás megállításának - az elérésére, mint a kollégája által ajánlott szén-dioxid-adó. A mostani rendszer az egyik legrosszabb válasz, amit erre a problémára adhatunk - írja a napi.hu.