Így lehet tagnak maradni a nyugdíjpénztárban

Az állami tb-rendszerbe visszatérőknek is kell nyilatkozniuk, mégpedig a reálhozamuk felhasználásáról. Az egyelőre nem világos, hogy mikortól jut el a kijelölt helyre a hozam. A kormány ma elfogadta az eljárási szabályokat, hamarosan megjelenik a kormányrendelet.

A kormány elfogadta a nyugdíjpénztári rendszer átalakításához kapcsolódó eljárási szabályokat - jelentette be a kormányszóvivői tájékoztatón Nagy Anna szóvivő. A hamarosan megjelenő, a törvénnyel egy időben hatályba lépő kormányrendelet (melynek lényegesebb pontjait a Nemzetgazdasági Minisztérium fogja egy közleményben vélhetően még ma közreadni) alapján annak lényegében semmi dolga sem lesz, aki vissza akar térni az állami nyugdíjrendszerbe. A visszatérésről nem kell nyilatkozniuk, de a reálhozam felhasználásáról igen, mégpedig a pénztárában (hogy ezt milyen határidővel, arról nem beszélt a szóvivő). Ebben jelezni kell, hogy a reálhozamot egy összegben, készpénzben kívánja-e felvenni a volt tag, vagy az állami nyugdíjszámláján akarja jóváíratni, esetleg az önkéntes pénztárába szeretné átutaltatni. Nagy Anna mindehhez hozzátette, hogy a reálhozam adómentességet élvez, és valószínűleg csak kevesek számláján gyűlt össze ennyi megtakarítás.

Nem bukja el a reálhozamot, aki elfelejt nyilatkozni a reálhozamról, ők a pénztáruktól kapnak egy figyelmeztető levelet "március során". Ha erre sincs reakció, akkor a levél kézhezvételétől számított 30 napon belül  a pénztár kiutalja a pénzt (mivel vélhetően tértivevényes küldeményről van szó, a pénztár értesül a levél átvételéről). Ha a küldeményt nem veszik át, akkor a pénz végül a nyugdíjbiztosítási alapba kerül. Az egyelőre nem világos, hogy ezt az egyén számláján írják-e jóvá, de vélhetően erről van szó.

Aki viszont maradni akar a pénztárában, annak 2011 január 31-ig nyilatkozniuk kell erről, mégpedig a nyugdíbiztosítási igazgatási szerveknél. Az nem derült ki a szóvivői tájékoztatóból, hogy erre formanyomtatvány szolgál-e majd, vagy a visszalépőknek maguknak kell elkészíteniük a nyilatkozatot, s azzal felkeresniük az irodát. A nyilatkozatnak tartalmaznia kell az egyén nevét, lakhelyét, tb-azonosító számát, valamint a magán-nyugdíjpénztárának nevét. A nyilatkozatot két példányban kell elkészíteni: egy kerül a nyugdíjbiztosítási igazgatási szervhez, a másik példányt pedig öt napon belül el kell juttatni a foglalkoztatóhoz. Mivel ez a feladat a nyilatkozóra hárul, feltételezhető, hogy saját előállítású nyilatkozatot kell eljuttatni a megfelelő helyekre. Amint ez ügyben többet tudunk, tájékoztatjuk olvasóinkat.

A nyilatkozatot bármely igazgatóságon meg lehet tenni (33 van belőlük), a kormányszóvivő szavai alapján területi kötöttség nélkül. Továbbá a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságon, és az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóságon is - közölte Nagy Anna. A külföldön tartózkodók a Magyar Köztársaság külképviseletein tehetik meg a nyilatkozataikat, erről hamarosan tájékoztatni fogja a kormány a külképviseleteket.

A nyugdíjigazgatási szervek március elsejéig eljuttatják a pénztáraknak az adatokat az átlépőkről, a pénztáraknak pedig onnantól számítva 45 nap áll a rendelkezésükre, hogy egyrészt "megállapítsák a maradókat", másrészt kidolgozzák a reálhozam kifizetésének és a felhalmozott vagyon továbbításának ütemezését.

A témával kapcsolatban számos megválaszolatlan kérdés van, mi is várjuk a nemzetgazdasági tárca válaszait, amint megérkeznek, közzétesszük azokat.

A kormány döntött, de még nem jelent meg a rendelet
A kormány döntött, de még nem jelent meg a rendelet
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.