Így látja Orbán a forintgyengülést

Orbán Viktor szerint ma már a legnagyobb államok sem urai saját valutájuk árfolyamának, a forint gyengüléséért is a nemzetközi környezet, a világgazdaság bizonytalan helyzete a felelős. A kormányfő beszélt a rezsicsökkentésről is: elmondása szerint a cél az energiaszolgáltatás nonprofittá alakítása, az alaptörvényen azonban már nem módosítanak a választások előtt.

"Én csak egy szegény, korlátozott hatáskörrel rendelkező miniszterelnök vagyok" - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádiónak adott szokásos péntek reggeli interjúban arra a kérdésre, miről fog beszélni a jegybank által szervezett mai nemzetközi konferencián azok után, hogy az elmúlt napokban jelentősen gyengült a forint.

A kormányfő szerint az árfolyam alakulása a Magyar Nemzeti Bank hatásköre, és nem jó, ha a kormányok árfolyamkérdésekről kezdenek el beszélni. Orbán Viktor úgy látja: olyan világban élünk, amikor az államok - még a legnagyobbak is - nem urai a saját pénzük árfolyamának.

A magyar gazdaság stabil, erős, a kilátásokat nézve az elemzők optimistábbak, mint a kormány. Ezért a nemzetközi környezetre kell figyelni, nem a forint árfolyama a legérdekesebb, hanem például a török líráé. A mostani pénzügyi turbulencia azt is jelzi, hogy a világgazdaság bizonytalan helyzetben van és az Európai Unió gazdasági válsága sem ért még véget.

A miniszterelnök arra számít, hogy a következő hónapokban Budapest helyett Brüsszel lesz a rezsiharc színtere. A kormányfő azt mondta: a rezsicsökkentés elindítása óta tudták, hogy az ellenérdekeltek ezt nem hagyják szó nélkül, már csak azért sem, mert azóta számos európai országban születtek hasonló döntések. "Nem történt olyasmi, amire ne számítottunk volna, ugyanakkor nem szeretném, ha bárki alábecsülné az ebben rejlő veszélyt" - kommentálta, hogy az Európai Bizottság szeretné kivezetni a kiskereskedelmi energiaárak - jelenleg 17 országban alkalmazott - központi szabályozását. Hozzátette: Magyarországon véget vetettek annak, hogy a magánmonopóliumok visszaélnek erőfölényükkel, de ettől ezek a cégek még hatalmasak maradtak, nagy erőket, összegeket és kapcsolatokat tudnak mozgósítani, ezért is mondható, hogy a rezsiharc színtere Budapestről és a nemzeti fővárosokból Brüsszelbe tevődött át.

Az unió célja, hogy szabadárassá tegye az energiaárakat, a tapasztalatok szerint azonban ott, ahol nem volt központi árszabályozás, és verseny alakulhatott volna ki az energiapiacon, ármegállapodások jöttek létre a színfalak mögött, és az árak magasabbak voltak az állam által megszabottaknál - fejtette ki. Szerinte ezért a brüsszeli álláspont tankönyvízű, a gyakorlat ellene szól. A miniszterelnök azt is mondta, hogy az uniós véleménnyel ellentétben nem elég a rászorulókat támogatni, mert a középosztály is megszenvedi, ha az energiacégek visszaélnek erőfölényükkel, ezért "a szegényekre összpontosító védekezés helyett" általánosan alacsony családi energiaárakra van szükség.

Orbán Viktor azt is hangsúlyozta: az Egyesült Államokban kétszer-háromszor olcsóbb az energia, mint Európában, és jóval olcsóbb Oroszországban, Indiában és sok más feltörekvő országban is. Ha ez így marad, az európai termékek nem lesznek versenyképesek, el fogjuk veszíteni a piacainkat - magyarázta. Ezen változtatni kell, "van is javaslatunk, de ez pont a szöges ellentéte annak, amit az unió javasol: szerintünk versennyel soha nem fogunk eljutni olyan alacsony árszinthez, mint amit Amerikában és más riválisainknál tapasztalunk" - közölte.

A kormányfő szerint az ipari szektorban is nonprofit energiaszolgáltatásra van szükség a munkahelyek megőrzése érdekében. Ez szokatlan gondolat, többéves munkát igényel, "de annyit tudunk segíteni a kontinensnek, hogy Magyarországon be fogjuk vezetni, és szerintem be tudjuk majd bizonyítani, hogy a nonprofit energiaszolgáltatás alacsony ipari termelői árakat és magasabb életszínvonalat eredményez, ezért lesznek követőink ezen a területen" - jelentette ki. Megerősítette: az áprilisi választás előtt emiatt már nem módosítják az alaptörvényt, és bár a választás után ez nem elképzelhetetlen, előbb a nonprofit energiaszolgáltatásról szóló törvényt kell elkészíteni.

Kiss Gábor István műsorvezető üdvözli Orbán Viktort a Kossuth Rádió stúdiójában
Orbán Viktor miniszterelnök (j) kezet fog Kiss Gábor Istvánnal, a Kossuth Rádió 180 perc című műsorának vezetőjével, akinek interjút adott a Magyar Rádió stúdiójában 2014. január 31-én. MTI Fotó: Máthé Zoltán
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.