Bankadó: nem a levél, a közlemény számít
Idén kivezetésre kerül a pénzügyi intézetek különadója – ez a meghökkentő állítás szerepel egy mai keltezésű levélben, amit Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter jegyez. Eddig úgy lehetett tudni, hogy a banki különadót jövőre még fizetik a pénzügyi szervezetek, s csak 2014-ben szűnik meg: erről állapodott meg tavaly a Bankszövetség a kormánnyal, de a nemrég publikált Széll Kálmán Terv 2.0-ban is úgy említik a bankadót, mint amivel számol a jövő évi bevételek közt a kabinet.
Ehhez képest állítja most azt a szaktárca vezetője egy, a tranzakciós illeték bevezetését firtató képviselői kérdésre adott válaszában, hogy idén kivezetik a pénzügyi intézetek különadóját. A megfogalmazás alapján arra lehetne gyanakodni, hogy 2013-at sem várják meg a kivezetéssel, az már idén év közben megtörténik.
Megkerestük az NGM-et, hogy jelen állás szerint mikor várható a bankadó törlése. Válasz helyett egy közleményt adtak ki, mely szerint idén év végével a biztosítóintézetek különadó fizetési kötelezettsége szűnik meg, míg a hitelintézetek a jövő évtől már legfeljebb csak a jelenlegi adómérték felét fogják fizetni. Ez ellentmond a miniszteri levélnek, ám erről nem tesz említést a közlemény. Lapunknak szóban úgy tájékoztatták a tárcánál, hogy a miniszteri levélben pontatlan megfogalmazás szerepelt.
Amennyiben tényleg a tervezettnél hamarabb eltűnne a bankadó, az jövőre 90-85 milliárd forint bevételkiesést jelentene a költségvetésnek. Idén 187 milliárd forintot vár a kormány ebből az adóból, ami elvileg feleződik a következő évben.
Az írásbeli válasz szerint a tranzakciókra kivetett közteher veszi át a bankadó helyét. Mint írják: „a pénzügyi tranzakciós illeték a kivezetésre kerülő, pénzügyi intézetek különadója helyett alkalmazott adónem lesz, azonban egy teljesen más megközelítést tükröz és illeszkedik a kormány gazdaságpolitikai irányvonalába, ugyanis indirekt adóként a gazdasági döntéseket kevésbé torzítja és az eddig adómentes pénzügyi szolgáltatásokat is bevonja az adóköteles termékek körébe". Ez is azt sugallja, hogy egy ütemben tervezik az adófajták cseréjét.
Korábban azt írtuk, hogy a Széll Kálmán Terv második változata szerint a szabályozástól függően 130-228 milliárd forint folyhat be az illetékből. Ami azt jelenti, hogy a bankadó kiesése esetén a felső határhoz kell közelebb járnia az illetékbevételnek, mert csak így pótolható a bankadóval eltűnő 90-95 milliárd forint.
Ez viszont azt is feltételezi, hogy a kormány által propagált 30 ezer forintos értékhatár (ami felett már nem kell adót fizetni) nem lesz tartható: azt ugyanis a 130 milliárdos bevétel feltételeként tünteti fel a terv.
Az új elképzelésekről a lapunk által megkérdezett banki szakemberek nem tudtak. Arra emlékeztettek, hogy a pénzügyi tranzakciós illeték első hivatalos kormányzati említésekor egyből kialakult a bankok közös álláspontja, hogy ha bevezetik, akkor a bankadót meg kell szüntetni. Egy ideig úgy tűnt, a kormány figyelembe vette a pénzügyi szervezetek elvárását. A tárca közleménye viszont arról tanúskodik, hogy nem mennek át elég szűrőn a képviselői kérdésekre adott válaszok.