Idén már nem lesz devizakötvény-kibocsátás?

Ugyan egy újabb devizakötvény-kibocsátás lehetőségét sem vetette el teljesen a nemzetgazdasági miniszter a Reutersnek adott intejúban, de szavaiból arra lehet következtetni, ilyen aukcióra idén már nem kerül sor.

Teljes mértékben nem lehet kizárni egy újabb idei devizakötvény-kibocsátást, ám szólnak ellene érvek, és nem mellékesen arra is van lehetőség, hogy megemeljük a forintkibocsátást – fejtette ki Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Reuters hírügynökségnek adott interjúban. Ez ugyan nem egyértelmű elhatárolódás, ám komoly elkötelezettségre utal, hogy idén már ne legyen több ilyen aukció. Nagy meglepetés azonban akkor sem ér senkit, ha ez a forgatókönyv valósul meg, és a devizakötvény-piacra már nem lép ki az állam az év hátralévő részében. 

Korábban erre utaló nyilatkozatokat az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) részéről is tettek. Borbély László András, a központ általános vezérigazgató-helyettese a Népszabadságnak néhány hete úgy nyilatkozott: a letelepedési kötvények értékesítéséből várt összegekkel az év eleji devizakötvény-kibocsátás, a Prémium Euró Magyar Államkötvényekből (PEMÁK) befolyó pénzek, valamint az Európai Beruházási Banktól (EIB) lehívható források mellett az ÁKK már alapvetően fedezni tudja az idén lejáró 5,1 milliárd eurónyi devizaadósságot. 

Ugyanakkor Borbély ugyancsak a Reutersnek nyilatkozva – lényegében egybeesően a mostani miniszteri véleménnyel – megjegyezte: ha a piaci helyzet erre lehetőséget ad, elképzelhető, hogy az idei évre még hiányzó egymilliárd eurónyi devizaforrás-szükséglet egy részét forintállampapírok kibocsátásával teremtik elő. Rávilágított azonban, hogy ez nem elsődleges szándék, csak lehetőség, és csak akkor élnek vele, ha ennek semmilyen kedvezőtlen hatása nincs a forintpapírok piacára. Varga Mihály interjújából viszont arra lehet következtetni, hogy a kormány, ha lehet, tartózkodna attól, hogy kilépjen a nemzetközi kötvénypiacra. 

Varga Mihály a csütörtökön adott és pénteken megjelent interjúban a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) esetleges összevonásával kapcsolatban jelezte: "Egyeztetni fogunk a jegybankkal, a felügyelet véleménye is fontos, és ezt követően itt, a minisztériumban írjuk át az erről szóló törvényt" – idézte szavait a Hirado.hu. Hangsúlyozta: a kérdésben még nem született döntés, de – mint mondta – személy szerint több előnyét, mint hátrányát látja az összeolvadásnak.

Varga Mihály az interjúban jelezte, hogy a bankadó fennmarad a következő években, de a kormány egyeztet a bankokkal arról, milyen gazdaságösztönző lépések ellenében lehetne csökkenteni az adóterhüket. A tárgyalásokon felmerült egyik ilyen mód, hogy annak a banknak csökkentik az adóját, amely az előző évhez képest többet hitelez – mondta.

A gazdasági tárca vezetője megismételte az év elején hangoztatott álláspontját, mely szerint kívánatosabbnak tartja a 275-285 forint közötti euróárfolyamot a jelenlegi 300 forint körüli szinthez képest. Hangsúlyozta: egy olyan országnak, amelynek ilyen erős a devizakitettsége, a forint gyengítése egyelőre nem járható út.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.