Horvát gazdasági szabadságharc - a Mol ellen

Orbán Viktor tegnap kijelentette: az INA-t birtokló Mol elleni horvátországi támadások hatással vannak a két ország politikai kapcsolataira is. Déli szomszédunknál ezt a helyzet éleződéseként értékelik.

"Éleződik a kőolajvállalat (INA) miatt kialakult politikai összetűzés, Orbán megfenyegette Horvátországot, amiért az kritizálta a Molt" - írja a szerdai Novi list a magyar miniszterelnök kedden elhangzott kijelentésére utalva.

Orbán Viktor a Magyar Állandó Értekezleten a környező országok sorában Horvátország kapcsán mindössze az INA-t 2009 óta irányító Mol elleni politikai támadásokat említette meg. Megfogalmazása szerint "naivság lenne azt gondolni, egy ilyen csúf gazdasági vita nincs hatással a politikai kapcsolatokra is". Pontosabban nem fejtette ki, ez alatt mit ért.

A lap szerint a horvát kormány az elmúlt hetekben nyomást gyakorolt a magyar vállalatra és arra figyelmeztette, hogy a Mol Horvátországgal kerül összetűzésbe, ha figyelmen kívül hagyja az ország érdekeit.

(Pontosabban 2009 óta valamennyi horvát kormány hasonló, nem pontosan körvonalazott követeléseket fogalmazott meg az INA-t irányító Mol ellen, amely az INA-t érintő konkrét gazdasági döntésekben a jelek szerint nem enged beleszólást.)

Slavko Linic horvát pénzügyminiszter, aki már korábban is élesen bírálta a Molt, kedden azt indítványozta, hogy Horvátország gázellátását saját kútjaiból fedezze - írja a Novi list. (Feltehetőleg tehát az INA ellenében.)

Terve szerint meg kellene nyitni tíz adriai gázkutat, amihez horvát hajógyárak építhetnének kitermelő egységeket.

A miniszter úgy véli, Horvátországnak nem kellene külföldről behozni a kőolajszármazékok 40 százalékát, hisz két finomítójuk van (az INA tulajdonában), de azokat nem újítják fel.

Az amúgy az új baloldali kabinetet képviselő Linic úgy fogalmazott, a kormány tovább folytatja harcát a gazdasági növekedés és munkahelyteremtés érdekében.

Nemrég Ivo Josipovic horvát államfő is csatlakozott a Molt támadók sorához. Zoran Milanovic horvát miniszterelnök ugyanakkor békülékenyebben nyilatkozott.

A Mol korábban nacionalistának nevezte az ellen irányuló támadásokat. Úgy fogalmaztak, az INA igazgatóságában nincsenek magyarok és horvátok, csak a vállalat érdekében dolgozó emberek - idézte a lap.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.