Hitelezői türelmet kért Dubai legnagyobb állami cége
A CMA DataVision vezető londoni piaci adatszolgáltató cégnél az MTI kérdésére csütörtökön elmondták: a dubaji törlesztéskockázat fedezetére köthető hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) ára az irányadó ötéves futamidőre aznap délután 571,0 bázispont volt a londoni CDS-piacon a 440,1 bázispontos előző esti záró után. Az emirátus CDS-díjszabása a múlt hónap végén még 280-290 bázispont között mozgott.
A csütörtökön Londonban mért dubaji CDS-árjegyzés azt jelenti, hogy jelenleg minden 10 millió dollár dubaji adósság nem teljesítővé válás elleni biztosítása évente 571 ezer dollárba - az október végén kért összegnek csaknem a kétszeresébe - kerül a londoni CDS-piacon. A jelenlegi dubaji CDS-árazás jóval több mint a kétszerese a magyar adósságtörlesztésre köthető határidős biztosítási tranzakciók díjának, jóllehet a magyar CDS-díjszabás is emelkedett a dubaji bejelentés nyomán felerősödött kockázatkerülés hatására.
A CMA DataVision londoni szakelemzői az MTI-nek elmondták: a magyar törlesztésfedezeti ügyletek árazása csütörtökön 230,4 bázispont volt az előző esti 217,1 bázispontos záró után. A magyar szuverén törlesztési kilátások piaci megítélése tavasz óta egyébként folyamatosan és jelentős ütemben javul. A londoni CDS-piacon március elején még 630 bázispontos magyar CDS-árjegyzést mértek; ez volt az eddigi csúcspont a pénzügyi válság kezdete óta.
A csütörtöki londoni kereskedésben szélesedett több nagy közel-keleti szuverén adós CDS-felára is. A CMA DataVision londoni kimutatása szerint Szaúd-Arábia CDS-díjszabása 18,47 bázisponttal 108,88-ra, Bahreiné 28,88 bázisponttal 223,47-re, Kataré 13,09 bázisponttal 116,81-re drágult.
A dubaji bejelentés a részvénypiacokat is erősen megviselte. A Londoni Értéktőzsde (LSE) fő árfolyammutatója, a FTSE-100-as 99,84 pontos, 1,9 százalékos veszteséggel 5264,97 ponton járt, amikor a kereskedést csütörtökön kora délben - a kiszolgáló rendszerben támadt technikai nehézségek miatt - felfüggesztették.
Dubaj bruttó szuverén adósságállománya becslések szerint 80 milliárd dollár, ebből 22 milliárd dollárral az állami holdingként működő Dubai World tartozik. Elemzői vélemények szerint a cégnek kért törlesztési halasztás sokkolta a piacokat, annak ellenére is, hogy a dubaji gazdaság korábbi fő pillérének tekintett helyi ingatlanfejlesztési ágazat gyakorlatilag már tavaly összeomlott.
A Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) bankcsoport londoni befektetési részlegének csütörtöki helyzetértékelése szerint a piac azért élte meg sokkhatásként a bejelentést, mert a konszenzus már az volt, hogy Dubaj túljutott a pénzügyi válság nehezén. A BoA-ML londoni elemzői szerint a fejlemény a Perzsa-öböl emírségeinek mindegyikében rontja a kilábalási reményeket, mivel a történtek átláthatóságának hiánya és a befektetői hangulat romlása kikezdheti az olajárak emelkedéséből eredő előnyöket. A Bank of America-Merrill Lynch azt jósolja, hogy Dubaj mindezek után nehezebben tud majd hozzájutni 10 milliárd dolláros kötvény kibocsátási programjának esedékes második részletéhez a piacon.