Hírzárlat lesz az IMF-tárgyalások alatt
Amíg a Nemzetközi Valutaalap, illetve az Európai Bizottság delegációja Magyarországon tárgyal, a nemzetközi szervezetekkel való kapcsolattartásért felelős miniszter kerülni fogja a nyilvánosságot – értesült a Népszabadság.
Úgy tudjuk, a tárca nélküli miniszter sajtóirodája ma délután egy közleményben tudatja a holnap kezdődő tárgyalások egyes részleteit, de ezt követően az egyeztetések ideje alatt nem kommunikálnak a sajtóval – jelezte a Népszabadságnak a titkárság egyik munkatársa. Az elzárkózás okát nem részletezte, de nyilvánvalóan az egy hetesre tervezett egyeztetések zavartalanságát akarják ezáltal is biztosítani.
A küldöttség elvileg azért jön Magyarországra, hogy megkezdje a tárgyalásokat a magyar kormány által igényelt hitelről, de az előjelek alapján ezekben a napokban még biztos nem lehet áttörésre számítani. Orbán Viktor kormányfő a minap arról beszélt, hogy az érdemi tárgyalások valamikor a nyár végén kezdődhetnek el, és Varga Mihály tárca nélküli miniszter is úgy nyilatkozott tegnap a Hír tv műsorvezetőjének, hogy nyár végéig legfeljebb az derülhet ki, miben értenek egyet a felek. Augusztus közepétől kerülhetnek napirendre azok a témák, amelyekben tudhatóan eltér a felek álláspontja. Ilyen a közteherviselés rendszere: az egykulcsos adó, a tranzakciós illeték, a különböző vagyoni adók bevezetése.
A tárca nélküli miniszter a megvitatandó kérdések közt elsőként említette a magyar gazdaság 1-3 éves kifutását. Szerinte a kormány program szerint halad, túl vagyunk a nagy rendszerek átalakításán, most a finomhangolás ideje jött el. A vagyoni adók bevezetésére nem lát lehetőséget – derült ki a nyilatkozatából.
Az sem kizárt, hogy nem lesz megállapodás, bár ennek esélyét Varga Mihály nagyon kicsire becsülte a televíziós interjúban. Mindenesetre többször is utalt rá, hogy előállhat olyan helyzet, amikor megállapodás nélkül állhatnak fel az asztaltól a delegációk. Ugyanakkor hitet is tett a megállapodás mellett, mondván, hogy azzal mérsékelhetők a költségvetés kamatkiadásai, ezáltal forrás szabadul fel például az egészségügy finanszírozására. Kijelentette, hogy a jelenlegi 7-9 százalékos piaci hozamokkal szemben olcsóbb lehetne az IMF hitele, aminek a kamatát 4 százalék körülire saccolta.