Hiánycikké vált a winchester
A világ merevlemezes tárolóinak 40 százalékát gyártó Thaiföld ipari létesítményeiben hatalmas károkat okozott az október végi-novemnebr eleji árvíz, miközben a katasztrofális időjárás miatt 13 millióan váltak átmenetileg hajléktalanná. A vezető gyártók közül a Seagate még akár szerencsésnek is mondhatja magát, hiszen a 15400 helyi dolgozója közül csupán 180 veszítette el otthonát, az ő lakhatásukról kell csak gondoskodniuk.
Az áradások éppen Thaiföld legiparosodottabb zónáját döntötték romba, a fővárostól, Bangkoktól északra. A Seagate gyára magaslatra épült Teparukban, ennek köszönhetően a termelés akár folyamatos is lehetne, ám a Bloomberg helyszíni tudósítása szerint ez koránt sincs így. A Seagate üzemben korábban több százezer merevlemez készült naponta, ezekhez azonban 130 társasvállalkozás szolgáltatta a részegységeket. Velük van a baj, többségük még a károk elhárításához sem tudtak hozzálátni.
Ezért Stephen J. Luczo vezérigazgató szerint nagyon nehéz előre megmondani, mikor üzemelhetnek majd ismét teljes kapacitással. A Wall Street elemzői szerint az áradás előtti idők termelési volumenét nyárra már el tudják érni, ezt a jóslatot azonban Luczo nonszensznek tartja, ő már annak is örülne, ha 2012 végén teljes sebességre tudnának kapcsolni. Addigra viszont komoly hiány alakul ki a számítógépek, DVD felvevők, szerverközpontok egyik leglényegesebb részegységéből – tette hozzá.
A hiányt mindenki meg fogja érezni, s ez – ahogy szokott – áremelésekhez vezet. Az áradások nyomán már eddig 20 százalékkal nőtt egy átlagos meghajtó ára. Luczo szerint 40 százalékos emelést is elbír a világpiac, ám cége megelégszik a 20 százalékos plusszal, amennyiben megrendelői 1-3 éves szállítási szerződést kötnek vele. A cégnél egymásnak adják a kilincset az ideges megrendelők, hogy lekössék maguknak a még elérhető kapacitásokat. Vannak olyanok is közöttük, akik előre akár negyedmilliárd dollárt is hajlandóak fizetni azért, hogy folyamatos legyen az ellátásuk – mondta Luczo.
A hiány egyébként a winchester-gyártók részvényárfolyamán is meglátszik, a Seagate papírja például 67 százalékot drágult szeptember óta. A Seagate alkupozícióját az is erősíti, hogy áprilisban 1,3 milliárd dollárért felvásárolta a Samsung merevlemezgyártó részlegét.
A Seagate két legnagyobb riválisa, a Western Digital és a Toshiba is hasonló cipőben jár, nekik is vannak gyáraik az elárasztott zónában. Ők ebben a negyedévben a 180 millió merevlemez helyett legfeljebb 130 ezret tudnak legyártani.
Ezért a beszállítói láncban támadt súlyos szakadások okolhatóak, amelyek „összevarrásához” pénz és idő kell. A merevlemez-meghajtók bonyolult eszközök, kétszáz különféle alkatrészből épülnek fel, ráadásul ezeket zömmel olyan kisvállalkozások készítik, amelyek egy-egy összetevő tömeggyártására szakosodtak. A high-tech termék beszállítóit most kölcsönnel segíti a Seagate az újrakezdéshez, de pályázhatnak a thaiföldi kormány e célra felajánlott 4,2 milliárd dolláros keretére.
Ami biztos: a készletek feltöltése, a kiesett kapacitások pótlása 2012 közepe előtt nem történhet meg, ennek fizikai akadályai is vannak. Következésképpen jövő év végéig biztosan magasabb árakra kell felkészülniük a vásárlóknak, a kérdés csupán az, hogy az iparág képviselői a hiányra hivatkozva meddig tudják feszíteni a húrt, azaz érvényre juttatni érdekeiket. Eddig ugyanis jobbára a megrendelők diktálták az árakat. Most fordult a kocka.