Hét évet kapott a UBS csaló brókere
A brit banktörténet legnagyobb felderített csalássorozatáért felelős ghánai származású Kweku Adoboli hét éven át gondolkodhat azon, érdemes volt-e főnökei tudta nélkül kipróbálni kereskedői képességét. A két hónapig tartó londoni bírósági tárgyalás végén Adobolit a csalás mellett még öt vádpontban találták bűnösnek, köztük a befektetőket és saját kenyéradóit megtévesztő könyvelési trükkökért.
A bróker ártatlannak vallotta magát, és azzal vádolta munkáltatóját, hogy a banki műveletek szokásos rizikóit messze meghaladó kockázatvállalásra ösztökélte kereskedőit a profit maximalizálása érdekében. Adoboli 2011 szeptember 14-én bukott le, akkor e-mailben értesítette főnökeit arról, hogy vége, nincs tovább.
Brian Keith bíró azonban kiosztotta a 32 éves brókert, mondván arrogáns viselkedést tanúsított, s azt hitte, nyugodtan, következmények nélkül kivonhatja magát a bank belső szabályai alól. Felrótta neki azt is, hogy láthatóan nincs tudatában cselekedetei súlyának.
Az UBS a korábbi hasonló, a belső ellenőrzés hiányosságait kihasználó milliárdos brókercsalások kapcsán felhívta saját befektetési üzletágánál dolgozó kereskedőinek figyelmét a szabályok szigorúbb betartására, de erre Adoboli egyszerűen fittyet hányt.
Emlékezetes, hogy a már szintén börtönben ülő Jerome Kerviel, a Societe Generale brókere pár évvel ezelőtt 6,3 milliárd dolláros kárt okozott a francia pénzintézetnek saját szakállára nyélbe ütött határidős üzleteivel. Ő is főnökeire kente a sarat, azt állítva, hogy beleegyezésükkel, mi több, biztatásukkal végezte tiltott, hatáskörén messze túlnyúló üzleteit, s csak amikor besült velük, akkor hagyták magára.
Nála is nagyobb kárt okozott 1995-ben Nick Leeson, aki átláthatatlan és gigantikus veszteségeket eredményező ügyleteivel nemes egyszerűséggel bedöntötte a patinás brit Barings pénzintézetet.
Adoboli – ha szerencsés és mintarabként viselkedik –, büntetése felét elengedhetik, azaz három és fél év múlva szabadulhat. Sőt, még korábban, hiszen az eddig őrizetben eltöltött időszakkal csökkentik az alapbüntetését. Az ítélethirdetés után egyenest a börtönbe vitték a brókert, aki a Bloomberg tudósítása szerint beletörődött sorsába, és várhatóan nem fellebbez. Ebben lehet, hogy igaza van, ugyanis a tetteiért akár húsz évre is ítélhetnék. Mellette szólt viszont, hogy nem saját zsebre kereskedett.
Andrew Penhale királyi ügyész szerint a bíróság számára a fő eldöntendő kérdés az volt, hogy Adoboli szándékosan cselekedett-e, amikor rossz üzleteit még rosszabbakkal próbálta javítani, illetve fedezni, ami a 2,3 milliárd dolláros veszteséghez vezetett. A tovaterjedő hatások miatt a tényleges kár, ami az UBS-t érte, sokkal nagyobb. Azt Ruwan Weerasekera, a bank befektetési ágának vezetője 12 milliárdosra becsülte októberi bírósági meghallgatásán. Adoboli tagadta a szándékosságot, de elismerte a károkozás tényét – igaz, ezzel nem okozott nagy meglepetést. Az ítélet kihirdetésekor a bróker sírva fakadt.
Az ügy ezzel még nem ért véget a UBS számára. A svájci óriásbank ugyanis súlyos, sokmillió fontban mérhető pénzbüntetés elé néz, mert a brit hatóságok szerint nem tett meg mindent a nem engedélyezett ügyletek feltárására, a „rendszerhiba” megelőzésére, illetve kiküszöbölésére.
Azóta viszont hullottak a fejek: Adoboli kirúgása természetes volt, rajta kívül 11 vezető beosztású topmenedzser mondott búcsút állásának, köztük Oswald Gruebel egykori vezérigazgató, de a csalásokat elkövető londoni részlegnél sem marasztalták Adoboli közvetlen munkatársait. A kockázatkezelést és a belső ellenőrzést tovább szigorították azóta a UBS-nél.