Heim Péter: Nem Orbán a felelős a gazdasági helyzetért
"Orbán Viktor nem közgazdász, nem hiszem, hogy a gazdaságpolitikai ballépések az ő számlájára írhatók" - mondta az Origónak adott interjújában Heim Péter közgazdász.
"A miniszterelnök feladata nem az, hogy megmondja, milyen gazdaságpolitika legyen, hanem az, hogy kijelölje, milyen társadalompolitikát folytat a kormány.
Ő ezt elmondta, többször, világosan. A középosztályt akarja felemelni, helyzetbe hozni. A felelősök mindig azok, akik a gazdaságpolitikai tanácsokat adják és így jelentősen befolyásolják, milyen döntés szülessen. Nem értek egyet azokkal, akik a felelősséget Orbán Viktorra lőcsölik" - tette hozzá.
Heim a hitelességnek kiemelkedő fontosságot tulajdonít, anélkül ugyanis nem áll helyre a bizalom a piacokon. Épp ezért kulcskérdés a hiteles elemek megjelenése nem csak a gazdaságpolitikában, de a gazdaságpolitikai tanácsadók között is. E téren a Századvég Gazdaságkutató Zrt. elnöke generációváltást sürget.
A konzervatív nézeteit vállaló közgazdász szerint máig nem tudni, hogy kik vezették meg gazdasági kérdésekben a miniszterelnököt, de úgy véli, a ködbe burkolózó felelősöket, tanácsadókat a nyolcvanas évek végén, a kilencvenes évek elején pozícióban levő közgazdászok között kell keresni.
Heim az IMF-EU hiteltárgyalásokkal kapcsolatban is kifejtette véleményét az Origónak.
"Amikor mi az IMF-től és az EU-tól várunk segítséget, miközben instabil a magyar gazdaság állapota, akkor felelőtlenség a németek által diktált feltételekkel szembemenni" – mondta az előzményekkel kapcsolatban, arra a kérdésre, hogy hiba volt-e decemberben az uniós csúcstalálkozón vonakodni az Angela Merkel és Nicolas Sarkozy által kidolgozott új szabályrendszerrel kapcsolatban, most pedig neheztelni azért, mert az Európai Bizottság a következő fázisba léptette a túlzottdeficit-eljárást.
A közgazdász szerint érthetetlen a hozzáállásunk, mert sem az EU-ra, sem az IMF-re nem lehet ellenségként, a nemzet megrontójaként tekinteni. Hasonlattal élve olyan bokszmeccset vívunk, ahol tudni lehet, hogy az ellenfél negyven kilóval nehezebb, ráadásul világbajnok, mi pedig csak most kezdtünk el ütögetni. „Nem verekedni kell egy ilyen sportolóval, hanem tanulni tőle. A magyar kormány ahelyett, hogy tanulna, inkább bőszíti." - hangsúlyozta.
Heim Péter szerint a magyar gazdaságnak számos strukturális gondja van, rendkívül magas az állami újraelosztási ráta, alig valamivel marad el az 50 százaléktól. Ezen belül szerinte rossz a kiadások szerkezete, a szociális transzferekre és az állam működtetésére túl sokat költünk. Az adórendszer bonyolult, "nem söralátét jellegű".
Jó, ha a gazdaság növekedési potenciálja eléri az egy százalékot, miközben a régió egyes országaiban ez 3-4 százalék. A bankrendszerben komoly károk keletkeztek az elmúlt másfél évben a kirívóan nagy bankadó és a jogbiztonságot erősen megkérdőjelező végtörlesztés miatt - tette hozzá.
A Századvég elnöke egyetlen nagy pozitívumként a folyamatosan nagy többletet mutató fizetési mérleget említette, ami megakadályozza az államcsőd kialakulását és a forintárfolyam elszállását. Korábban a tavaly tavasszal meghirdetett Széll Kálmán-terv is számos pozitívumot tartalmazott, tetszett is a piacoknak, csak az volt a gond, hogy az intézkedések 60-70 százalékban valósultak meg, emiatt pótlólagos egyenlegjavító lépéseket kellett hoznia a kormánynak.
„A végtörlesztés lehetővé tételével lényegében lenulláztuk a Széll Kálmán-terv minden pozitív hozadékát. Ezért aztán egy újabb tervre lenne szükség." – hangoztatta az Origónak adott interjújában Heim Péter.