Hatvanmilliárdos MVM-profit

Történetének legnagyobb, 61 milliárdos adózott nyereségével zárt az állami tulajdonban lévő - többek között a Paksi Atomerőművet is birtokló - Magyar Villamos Művek. Ebből 35 milliárdot kap meg az állam osztalékként.

Április 9-én közgyűlést tartott a Magyar Villamos Művek (MVM) - tette közzé ma (13-án) az állami áramtársaság.

A közgyűlés elfogadta a vagyoni beszámolókat. Mártha Imre vezérigazgató kiemelte, hogy az MVM Csoport fennállásának legeredményesebb évét zárta, melynek jelentőségét tovább növeli, hogy a kiemelkedő jövedelmezőséget több nehezítő külső és belső körülmény - a gazdasági válság okozta villamosenergia-igény csökkenés, vagy az alacsonyabb nagykereskedelmi értékesítési árak - ellenére sikerült elérni.

A csoport 814 milliárd forint mérlegfőösszeg mellett 61 milliárdos adózott eredménnyel zárt.

A közgyűlés elrendelte, hogy a társaság a 2009. évi adózott eredménye terhére fizessen összesen 35 milliárd forint osztalékot a tulajdonosoknak. A cég 99,87 százaléka a magyar államé, a többi kistulajdonosoké. Tekintettel arra, hogy 2009 decemberében a tulajdonos döntése alapján 20 milliárd forint osztalékelőleg fizetésére került sor, a még fennálló osztalékfizetési kötelezettség mintegy 15 milliárd forint, melynek a tulajdonos magyar állam részére történő kifizetésére a közgyűlés döntése alapján ez év augusztusától kerül sor.

A közgyűlés elfogadta az MVM Zrt. valamint az MVM Csoport 2010 évi üzleti tervét és az elkövetkező két üzleti évre vonatkozó kitekintést. A tulajdonosok egyben elfogadták az MVM Csoport aktualizált középtávú üzleti stratégiáját. Mártha Imre vezérigazgató a napirend kapcsán hangsúlyozta, hogy a stratégia kiemelt feladatként rögzíti a cégcsoport tőzsdei elvárásoknak is megfelelő átlátható, eredményes működését.

Fontos feladatnak nevezte az MVM hazai piacon való tulajdonosi jelenlétének erősítése, elsősorban az MVM termelői portfoliójának fejlesztését szolgáló beruházások folytatása révén. A közgyűlés tulajdonosi döntéssel is megerősítette, hogy hazánk (ahogy a Mol esetében is) az MVM Csoportnál a rendszerirányítás tevékenységi függetlenségét az integrált vállalatcsoporton belül rögzítő ITO (Independent Transmission System Operator) modellt választja az Európai Unió III. liberalizációs csomagjában a hálózatüzemeltető szervezet és a nemzeti energiatársaság viszonyát rögzítő megoldások közül - a hazai szabályozási környezet változásával is összhangban.

A közgyűlés tájékoztatást kapott az MVM csoport beruházásainak helyzetéről, illetve az erőművi projektek alakulásáról. A kedvező árú, és környezetkímélő hazai villamosenergia-ellátás biztosítása érdekében indított fejlesztések előkészületei ütemesen haladnak - zárul a közlemény.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.