Hatmillió iPhone fogyhat a hétvégén
Münchenben kézezres, Párizsban háromszáz fős tömeg várt a reggeli nyitásra, míg Tokióban nyolcszázan gyűltek össze. Itt a „befutó”, Tecuja Tamura tíz nappal ezelőtt táborozott le a bolt előtt, hogy pénteken elsőként vehesse kézbe az Apple új okostelefonját.
Kínában csak azért nem alakultak ki sorok, mert ott a vevők előzetes regisztráció után kapnak időpontot a mobiljuk átvételéhez. A világ legnagyobb mobilpiacán eddig három hónappal később kezdték árusítani az új iPhone modelleket, de tekintettel a Samsung élre törésére, most szakítottak ezzel a hagyománnyal.
Üzletpolitikai okokból egyelőre csak tizenegy kiemelt piacon – Egyesült Államok, Kanada, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Ausztrália, Kína, Japán, Hongkong, Szingapúr és Puerto Rico – vásárolható meg az új készülékcsalád. A Bloomberg tudósítása szerint azonban ebben az is szerepet játszhat, hogy a csúcsmobil, az 5S ujjlenyomat-felismerő rendszeréhez szükséges alkatrészekből hiány léphet föl, és ez hátráltatná az eladásokat.
Már az első hétvégére a tavalyi ötmilliós csúcsot egymillióval meghaladó eladási rekordot tippelnek a Piper Jaffray piackutatói, főként az újdonság varázsára hivatkozva. A felfrissített iPhone-ok ugyanis tudásuk alapján nem nyitnak új kategóriát, szakértők egyedül a csúcsmobil, az 5S ujjlenyomat-felismerő rendszerét fogadják egyöntetű elismeréssel.
A fém helyett műanyagvázba csomagolt „fapados” iPhone 5C kártyafüggetlenül 549 dollárba, az 5S pedig 649 dollárba kerül. Az viszont biztos, hogy a magyar vásárlók idehaza nem ennyiért, azaz 121, illetve 143 ezer forintért fogják megkapni a készülékeket, hiszen a most futó 5-ös széria 149 ezer forintról indul, s az Apple-nek esze ágában sincs a kifutó modellre árkedvezményt adni. A bevezetés dátuma is kérdéses, egyedül a Vodafone üzent a vásárlóknak, bár a „hamarosan” időhatározó jelentését ő sem fedte fel.
A befektetők számára viszont egyértelmű csalódást okozott az Apple a készülékek árazásával, ugyanis a piaci átlagnál jóval magasabb összeget írnak az árcédulákra, mesterségen fenntartva ezzel azt a látszatot, hogy az iPhone-tulajdonosok kiválasztottnak érezhetik magukat. Különösen a kínaiak, akiknek 700 dollárt kell leszurkolni az egyébként náluk gyártott 5S-ért. Elemzők szerint ezzel az árral nem tudják a csökkenteni piaci hátrányukat a Samsunggal és a kínai gyártókkal szemben.
Ez a kétely is nyomot hagyott az Apple árfolyamán, amely a szeptember tizedikei okostelefon-premier óta 7,1 százalékot esett. Hogy a kurzus magára talál-e, az nagyban függ attól, milyen számokat tartalmaz majd a hétvégi eladási statisztikát ismertető hétfői Apple-közlemény.