Hat százalék alá várják az alapkamatot
Londoni elemzők: az eddig vártnál nagyobb magyar kamatcsökkentés lehet
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési és elemző részlege pénteken közölte: új, módosított prognózisa szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) már a jövő év első negyedére 5,50 százalékig csökkenti jelenleg 7,00 százalékos irányadó kamatát.
A cég eddig 6 százalékos jövő évi MNB-kamatmélypontot valószínűsített. Más nagy citybeli házak is 6 százalék alatti magyar kamatszintet várnak 2010 első felére. A Barclays Capital minapi elemzése szerint valószínű, hogy a Monetáris Tanács valamikor tart egy "lélegzetvételnyi szünetet", de - a teljes kosárra számolt infláció várható meredek lassulásával - 2010 második negyedévében folytatódhat az enyhítési ciklus, és a 6 százalékos "történelmi szint" alá csökkenhet a jegybanki alapkamat.
Pénteki előrejelzésükben a JP Morgan londoni elemzői is a lassú inflációt emelték ki. Azt írták: a július eleji "jelentős" forgalmiadó-emelésnek csak mérsékelt hatása volt a fogyasztóiár-inflációra, tekintettel arra, hogy a meredeken csökkenő belső kereslet miatt gyenge a vállalatok árérvényesítő képessége.
A ház lefelé módosította az idei év végi inflációs előrejelzését is, 5,5 százalékra az eddigi 5,8 százalékról, és közölte: változatlanul azt várja, hogy 2010 második felében az MNB 3 százalékos célszintje alá süllyed az éves összevetésű inflációs ütem.
A JP Morgan londoni részlegénél 2010 végére 2,8 százalékos magyarországi inflációt várnak. Kiemelték, hogy az infláció máris fél százalékponttal elmarad attól az ütemtől, amelyet az MNB az augusztusi inflációs előrejelzésben jósolt.
A cég véleménye szerint ha az euró forintárfolyama 270 alatt marad, az MNB hajlandó lesz "kiterjeszteni a pénzügypolitikai enyhítést a 6 százalékos kamatszint alá". A ház elemzői szerint még az 5,50 százalékosnál alacsonyabb MNB-kamat elérésének is van esélye, ha a forint 2010 elején tovább erősödik.
A JP Morgan egy korábbi elemzésében még úgy vélekedett, hogy a globális kockázatvállalási hajlam gyengülése esetén 6 százaléknál alacsonyabb magyarországi jegybanki kamatszintnek negatív átgyűrűző hatása lehetne a forintra.