Háromszázalékos kamat Matolcsy álma?
A JP Morgan londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó közgazdászai a várakozásoktól elmaradó legutóbbi inflációs adatok, valamint a kilátásba helyezett újabb rezsicsökkentési intézkedések figyelembevételével immár 3 százalékos szintre módosítják azt a szintet, ahol megállhat a Matolcsy-féle kamatcsökkentési hullám. A UBS felülvizsgált várakozása szerint szeptemberben 0,1 százalékos csökkentés jön, s 3,7 százalékon megáll a csökkentési sorozat.
Az eddigi előrejelzés 3,50 százalékos volt. Az új előrejelzése szerint az MNB-alapkamat 2014 első negyedében 3,00 százalékig süllyed a jelenlegi 3,80 százalékról. Azt is valószínűsítik, hogy a magyarországi inflációs ütem 2014 novemberéig az MNB 3 százalékos célszintje alatt marad. A cég közgazdászai szerint a jegybank meredeken lefelé módosítja a 2014 egészére szóló átlagos inflációs előrejelzését a szeptemberben esedékes inflációs jelentésben. A JP Morgan szerint a jövő évi átlagos infláció 2,5 százalék lesz Magyarországon.
Szeptemberben és októberben is húsz bázispontos kamatcsökkentésre számítanak Londonban, míg az év további kamatdöntő ülésein pedig 0,1 százalékos csökkentést valószínűsítenek. 2013 végére tehát 3,2 százalék lehet a kamat. A JP Morgan elemzői szerint erre a prognózisra a forint esetleges eltúlzott mértékű gyengülése jelenti a legfőbb kockázatot.
Pont ez a kockázat az, ami miatt a Cityben ez a verzoó még nem számít konszenzusosnak. A UBS ugyanis 3,7 százalékon várja a kamatmélypontot, szerintük "gyors ütemben fogy" a Monetáris Tanács mozgástere. Különös tekintettel arra, hogy az augusztusi MNB-kamatcsökkentés óta a forint gyengült, az euró immár tartósan 300 forint fölött van. A ház szerint az augusztusban végrehajtott 0,20 százalékos MNB-kamatcsökkentés is kompromisszum volt már.
A Morgan Stanley valószínűsítette, hogy az MNB a bizonytalanabbá vált külső környezetben is folytatja a monetáris enyhítést. A Morgan Stanley londoni elemzői azzal számolnak, hogy ha a külső körülmények nem változnak érdemben, 15-20 bázispontos lépésekben csökkenti toivább a kamatot a jegybank, ez válhat szokássá. Ők sem zárják ki a három százalékot. Ugyanakkor, jövőre intenzívebb pénzromlást valószínűsítenek, ezért 2014-re már kamatemelést sem zárnak ki.