Harmincmillióig kártalanítanák a Quaestor áldozatait
A politikus jelezte, hogy ez közel 32 ezer embert érint, és csak 73 olyan károsult van, aki 30 millió forint fölötti összeget fektetett be. Az ő esetükben más a helyzet, "ők fognak veszíteni pénzt" - fogalmazott.
Rogán elmondta, a kártalanítási alapba minden károsult beadná a kötvényeit - legyenek azok valódiak vagy fiktívek -, és ide fizetné be a Befektető-védelmi Alap (Beva) azt az összeget, amivel kártalanít. A Beva befizetését a befektetési vállalkozások egészítenék ki úgy, hogy az minden károsultnál a 30 millió forintot lefedje. Hozzátette, a cégek csak megelőlegeznék ezt az összeget, majd amikor befejeződik a Quaestor felszámolási folyamata, illetve a csalások felelőseinek vagyonát bevonják az alapba, akkor a befektetési vállalkozások visszakapnák ezt a plusz befizetést.
Elmondta azt is: azért, hogy a befektetési vállalkozásokat ne egy összegben érintse ez a kötelezettség, felhatalmazást adnak a Magyar Nemzeti Banknak, hogy az érintett cégeknek ezt az összeget megelőlegezze hitelnyújtással, illetve lehetőséget adnak azt követően kötvénykibocsátásra. Így lényegében a befektetési vállalkozásoknak több év alatt kellene ezt az összeget kifizetniük.
A Fidesz-frakció vezetője egy kérdésre válaszolva közölte, a kormány támogatta a jegybanknak azt a javaslatát, hogy a jövőben a Beva is - az Országos Betétbiztosítási Alaphoz hasonlóan - 100 ezer euróig kártalanítson, a most benyújtandó törvényjavaslattal azt segítik elő, hogy ez már a Quaestor ügyében is így legyen.
A politikus elmondta, a javaslatot legkésőbb pénteken este 8-9 óra körül benyújtják, és szeretnék, ha azt az Országgyűlés már a jövő héten elfogadná, hogy az érintett 32 ezer ember július végéig a pénzéhez jusson.
A Rogán Antal által benyújtandó törvényjavaslat 73 nagybefektető kivételével mindenkit kártalanítana a Quaestor-ügyben is, de ez pluszbefizetéseket terhel a Beva-tagokra - mondta Orbán Viktor a Kossuth Rádiónak adott pénteki interjújában, hozzátéve: mivel élő megállapodásunk van a bankokkal, így "csak akkor tudjuk támogatni Rogán Antal javaslatát, ha az elfogadható a pénzügyi élet szereplői számára is". Mindez azt jelenti - különösen annak fényében, hogy a tegnapi hírek szerint a Bankszövetség máris tiltakozott az ügyben - hogy a bankok egyetértése nélkül Rogán elképzelése aligha valósítható meg.
Ha a bankok bele is mennek abba, hogy ők vállalják a kártalanítás terheit a Beván keresztül, azért bizonyosan valamilyen kompenzációt fognak kérni. Például egy lehetőség, hogy amit befizetnek, azt írják jóvá a bankadóból. Ez viszont azt jelentené, hogy egy év spéttel ugyan, de a költségvetés fizetné a Quaestor-csalások költségeit.