Harmadával többet, napi 11 milliót utazgat el a kormány

Az eddigeknél harmadával többet, napi 11 milliót, évi 4,2 milliárd forintot költhet el a kormány nemzetközi utazgatásokra – derítette ki a Világgazdaság az udvari szállítók hamarosan záródó pályáztatása kapcsán. A kiírás alapján az eddigi, automatikusan a legolcsóbb ajánlatot kötelezővé tévő internetes foglalás helyett visszatérhet az e-mailes, telefonos rendszer.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatósága december 5-én tette közzé ajánlatkérését, melyben három irodát keres nemzetközi utazásszervező tevékenységre, hivatalos kormányzati utak lebonyolítására, repülőjegy-vásárlásra, szobafoglalásra, autóbérlésre és hasonlókra - emlékeztet a Világgazdaság.

Orbán Viktor tavaly májusban Malév híján cseh géppel repült Kazahsztánba
Keleti nyitás: májusban Kazahsztánba utazott Orbán Viktor – Malév híján már cseh géppel

Eredetileg tegnapra ígérték a szerződéskötést a nyertesekkel, de a döntés előreláthatólag csak hétfőn születik meg.

A lap szerint a pályázat számos ponton változást mutat a korábbiakhoz képest. A mostani ajánlatkérés két évre szól. A teljes utazási keret erre az időszakra 8,4 milliárd forint.

Korábban 2,5 milliárd forintot különítettek el állami utazásokra, majd ezt az összeget a 2011. december 6-tól 2013. február 15-ig tartó időszakra 3,5 milliárdra emelték. Azaz a mostani kiírás évente 30 százalékkal, napi 8 millióról 11,5 millió forintra emeli a keretösszeget.

Az előző pályázatban a foglalási díj mértéke 40, a kedvezmény 60 százalékot ért az elbírálás során. Most 50 százalékban nyom a latban a foglalási díj, és további 50 százaléknyit számít, hogy a pályázónak hány utazási irodája van Magyarországon. Utóbbi feltételt az internetes foglalások korában többen furcsállják. Gyöngyösi Zoltán Tibor, a főigazgatóság főigazgatója a lapnak ennek kapcsán leszögezte, erről szakmai stáb döntött szakmai indokok alapján.

Jelenleg négy "udvari beszállító" szervezi a kormány útjait. A fő beszállítónak számító OTP Travel mellett a Weco Travel (a Chemol utódja), a Malév Air Tours és a Bonfini. Szakértők szerint a kiírás módosulása az olyan kis irodáknak kedvezőtlen, mint például a Bonfini. Viszont - talán ennek nyomán is - bejelentkezett a korábbi pályázattól visszalépő Ibusz.

Egyes piaci szereplők úgy vélik, változhat a konkrét utazások foglalási rendje. A jelenleg hatályos szabályok szerint az igénylő interneten az irodanevek feltüntetése nélkül ársorrendet kap a kért szolgáltatásról, melyek közül a gép kötelezően a legolcsóbb ajánlatot választja ki. A megfigyelők a mostani kiírás alapján viszont arra számítanak, hogy "visszatér a hagyományos, e-mailes, telefonos rendszer".

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.