Gyulai Húskombinát: Vége a legrégebbi hazai húsüzemnek

Nem gördítenek akadályokat, s lemondanak a felszámolás elleni fellebbezési jogukról a Gyulai Húskombinát Zrt. részvényesei, erről döntött ma a vállalat rendkívüli közgyűlése – értesült a Népszabadság. Ez azt is jelenti, hogy az egyik legrégebbi hazai élelmiszer-ipari cég felszámolása a döntést követően automatikusan megkezdődik, s ezt alighanem napokon belül közzé is teszik.

Nem gördítenek akadályokat, s lemondanak a felszámolás elleni fellebbezési jogukról a Gyulai Húskombinát Zrt. részvényesei, erről döntött ma a vállalat rendkívüli közgyűlése – értesült a Népszabadság. Ez azt is jelenti, hogy az egyik legrégebbi hazai élelmiszer-ipari cég felszámolása a döntést követően automatikusan megkezdődik, s ezt alighanem napokon belül közzé is teszik. A közgyűlésen információink szerint végigvették a lehetőségeket, ám nem láttak módot külső befektető bevonására, banki hitel megszerzésére és a tulajdonosok forrásátcsoportosítása révén saját tőke biztosítására sem.

Gyulai Húskombinát Zrt. - néhány napig még termelnek
Gyula, 2012. október 19. Janics Ferenc májasokat helyez egy állványra a Gyulai Húskombinát Zrt. Kétegyházi úti üzemében 2012. október 19-én. A Gyulai Törvényszék nem jogerõs végzéssel elrendelte a cég felszámolását 2012. október 16-án. MTI Fotó: Ujvári Sándor

Az eljárás kezdetét egyébként az jelentette, hogy egy pécsi székhelyű vállalat a Gyulai felszámolását kezdeményezte egy nyolcmillió forintos lejárt követelés miatt. Ezt követően néhány napra a húskombinátnak a törvényszék felé jeleznie kellett, hogy képes-e ezt kifizetni. Ezzel együtt arról is tájékoztatást kellett küldenie, hogy a cégvezető fizetőképesnek tartja-e az élelmiszer-ipari vállalatot. Akkor Ruck János, a társaság vezérigazgatója úgy nyilatkozott lapunknak, hogy vannak bevételeik, s ezt a viszonylag alacsony összegű számlát még ki is tudnák valahogy egyenlíteni. Az elmúlt hetek azonban nem alakultak jól, mindez pedig oda vezetett, hogy a hitelezők nagyon óvatossá váltak, s például zárolták a Gyulai Húskombinát számláit. – Ezeket a körülményeket figyelembe véve sajnos azt kellett jeleznem a törvényszék felé, hogy a társaság nem fizetőképes – tette hozzá.

A Gyulai egy a közelmúltban hozott kormánydöntés következtében kiemelt státusú vállalatként működik, vagyis az ilyen esetekben a Hitelintézeti Felszámoló Nonprofit (HFN) Kft. lesz a felszámolója. Egy bírósági végzés következtében néhány hete a HFN Trenka Gyulát már kinevezte vagyonfelügyelőnek, aki már egyeztetett is a város vezetőivel a termelés folytatásáról. Hivatalosan ugyan még nem rendelte el a felszámolást a bíróság, ám felszámolók lapunkat úgy tájékoztatták, ilyen esetekben szinte biztosan a kinevezett vagyonfelügyelő lesz a felszámoló is. Ennek ellentmond, hogy úgy tudjuk, a közgyűlésen a vagyonfelügyelő jelezte: a mandátuma csak a felszámolás megkezdéséig tart, s a felszámoló szinte biztosan más személy lesz.

Arra, hogy miért egyezett bele a közgyűlés a felszámolásba, szintén van magyarázat. A Gyulai az elmúlt hetekben alig-alig termelt, mert ehhez egyszerűen már nem voltak pénzügyi tartalékai. A termékek szállítására ugyanakkor nagy szükség lenne, mert a konkurencia már most próbál belépni a Gyulai piacaira. Vagyis egy leállással magas labdát dobnának a versenytársaknak. Amennyiben a közgyűlés most ellenszegült volna a felszámolási eljárásnak, akkor a termelés még hosszú ideig állt volna. A felszámolásban azonban ez megindulhat. Különösen ha ez gyorsan történik. Ismereteink szerint az elmúlt napokban a vállalat boltjaiból tudott annyi bevételre szert tenni, hogy néhány napig biztosítani tudja a termelést. Így egy gyors törvényszéki döntés esetén nehezen ugyan, de egy működő céget „kapna” meg a felszámoló.

Forrásaink szerint egyébként a stabil termeléshez nagyon rövid határidőn belül 1,5 milliárd forintra lett volna szüksége a cégnek. Ezt azonban képtelen volt előteremteni. Az említett vagyonfelügyelő kinevezése után a hitelező bankok nagyon kedvezőtlennek ítélték meg a Gyulai helyzetét, s roppant merevekké, elutasítókká váltak. A többségi tulajdonos, a HAGE-Nagisz Mezőgazdasági Csoport erőit is más projektek kötötték le. A társaság éppen csütörtökön adta át annak a 4,4 milliárd forintos fejlesztésének az első ütemét, amely révén a Tiszántúl legkorszerűbb sertésszaporító üzemét hozza létre. Mikor korábban erről beszámoltunk, forrásaink úgy nyilatkoztak: e mellett a projekt mellett a HAGE-nak nem maradt lehetősége a Gyulai egyre komolyabb gondjaira „gyógyírt találni”.

Ebben a helyzetben egy állami beavatkozás lehetősége sejlett fel, miután a Miniszterelnökséget vezető Lázár János többször is síkra szállt a Gyulai érdekeiért, működése mellett. Olyannyira, hogy ez már-már politikai üggyé is vált, hiszen alig két hónapja a cég jövőjével kapcsolatos megbeszéléseket a miniszterelnök, Orbán Viktor határozott kérésére kezdték meg.

A mai fejleményeket figyelembe véve az ezeken az egyeztetéseken elhangzottak nem voltak többek, mint falra hányt borsó. Pedig úgy tudjuk, a kormány erős emberei a megoldási javaslatokat vázolva egyértelműen kijelentették: felszámolás szóba sem jöhet. Ismereteink szerint a „megoldóképletet” össze is rakták, amely szerint az MFB révén 1,5 milliárd forintos tőkejuttatással az állam is megjelent volna tulajdonosként a cégben.

Ezenfelül a jelenlegi tulajdonos, a HAGE is elengedett volna abból az összegből, amellyel a Gyulai tartozik neki. Mindez biztosította volna a Gyulai működését, s az állam jelenléte lehetőséget nyújtott volna a társaság újjászervezésére. A megoldási javaslatot azonban nem hirdették ki. Az egyeztetések utáni kormányülésen Fazekas Sándor, az agrártárca vezetője segítségként csak annyit jelentett be: a Gyulait kiemelt státusú vállalattá nyilvánítják. A pénzügy háttér így nem lett rendezve. Az ismereteink szerint csaknem 3,5 milliárd forintos hitelállományt maga előtt görgető vállalat végnapjai így már felsejlettek, s végül ezek a pénteki rendkívüli közgyűlésben csúcsosodtak ki.

A Gyulai számára egyébként a válság jelentette az igazi vesszőfutás kezdetét. Az adatok szerint 2007-re mintegy 30 milliós nyereséget tudtak elérni, a korábbi évek hatalmas veszteségei után. Ez a vállalatnál korábban megindult, sokszor fájdalmas átszervezésnek volt az eredménye. A gazdasági krízis azonban a magas árfekvésű Gyulai termékek iránti keresletet jelentékenyen visszavetette. A másik gondot a forint euróval szembeni árfolyamának gyengülése jelentette. Ezt csak tetézte, hogy az alapanyagárak egyre magasabbak lettek. Mindezek együtt egyre nagyobbra duzzasztották a hitelállományt. A kitörést az export jelenthette volna, ám 2011-ben a kölcsönök szintje olyan mértékű lett, amelyet nem nagyon tudott finanszírozni a vállalat, így az egyébként bővített külpiacokra sok esetben nem tudta teljesíteni a szállításait. Mindez pedig egy visszafordíthatatlan folyamattá vált.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.