3,2 százalék az államháztartási hiány!
Az államháztartás pénzforgalmi deficitje tavaly 869,8 milliárd forint volt, ami az előirányzat 99,9 százaléka.
Az NGM közleménye szerint a 2010. évi pénzforgalmi hiány alakulásában kiemelt szerepet játszanak a kormány évközi, bevételnövelő és kiadáscsökkentő intézkedései, amelyek összességében 5-600 milliárd forinttal javították az államháztartás egyenlegét. Ezek nélkül a tavalyi hiány mértéke a GDP 6 százalékát is meghaladhatta volna.
Az államháztartás decemberben - helyi önkormányzatok nélkül - 434,9 milliárd forint bevételi többletet ért el.
A tavalyi egész éves hiány alakulásában kiemelt szerepet játszanak a kormány intézkedései: az első akciótervben meghirdetett költségvetési megtakarítások és a bankadó bevezetése, majd a második akcióterv elemei, mint a válságadó bevezetése, kötelező magán-nyugdíjpénztári járulékok átirányítása - hangsúlyozza az NGM közleménye.
A két akciótervben, illetve kormányhatározatokban meghozott intézkedések közel 420 milliárd többlet-bevételt biztosítottak; zárolással, illetve szigorú költségvetési gazdálkodással pedig mintegy 200-250 milliárd kiadás-csökkenést sikerült elérni - fűzte hozzá a minisztérium.
A különadó fizetésére kötelezett vállalkozások túlnyomó többsége fegyelmezetten teljesítette kötelezettségét. A pénzintézetek a tervezettnél mintegy 3 milliárd forinttal kevesebbet fizettek be a költségvetésbe, a bolti kiskereskedelmi tevékenységet végző vállalkozások befizetése 1 milliárddal, távközlési cégeké 2,5 milliárd, az energiaellátó vállalkozásoké 6 milliárd forinttal maradt el a minisztérium várakozásától.
A szaktárca most közölt adataiból kitűnik, hogy az államháztartás - helyi önkormányzatok nélküli - december havi többlete 434,9 milliárd forint volt. Ezen belül a központi költségvetés 447,0 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 5,6 milliárd forintos szufficittel, az elkülönített állami pénzalapok pedig 17,7 milliárd forintos deficittel zártak. 2009-ben az államháztartás központi alrendszerének decemberi többlete 199,6 milliárd forint volt.
A decemberi többlethez a pénzügyi szervezetek különadója 89,4 milliárd forinttal, az egyes ágazatokat terhelő különadók pedig csaknem 152 milliárd forinttal járultak hozzá. A főbb adóbevételek közül az előző év azonos hónapjához viszonyítva több volt a társasági adó, valamint a regisztrációs adó bevétel. Kedvezőbben teljesültek a központi költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok bevételei, valamint az államháztartás alrendszereitől (központi költségvetési szervektől, az elkülönített állami pénzalapoktól, valamint a helyi önkormányzatoktól) származó befizetések is.
A kiadási oldalon a tervezettnek megfelelően alakultak a kifizetések - áll az NGM jelentésében. Az előző év december hónapjához képest viszont - a fegyelmezett költségvetési politika eredményeként - a kiadások mintegy 135 milliárd forinttal voltak alacsonyabbak. Kiadási megtakarításból 40 milliárd forint a központi költségvetési szervekre és fejezeti kezelésű előirányzatokra jutott. Az államháztartás alrendszereinek támogatásai is mintegy 70 milliárd forinttal elmaradtak az előző év decemberétől.