Gyereknek lakást? Jó befektetés is lehet belőle
Az egyetemet kezdő gyereknek vett lakás látványos megoldás, ám nem csak rongyrázásra lehet jó, az ilyen vásárlások kellő körültekintéssel bizony kifejezetten jó befektetésekké válhatnak, hiszen az egyetemen eltöltött 4-6 év alatt esély van az árak újbóli emelkedésére, hiszen a mostani árszint az elemzők szerint esni nemigen fog tovább, sokkal inkább egy lassú, óvatos felemelkedésre lehet számítani.
Az ilyen vásárlásoknak két típusa van – magyarázza Rutai Gábor, a DunaHouse elemzési vezetője. Az egyik, ahol kifejezetten kisméretű, 1-2 fő számára használható lakást vásárolnak. Itt egyszerű a képlet, hiszen puszta befektetésről, vagyis kiadásról beszélhetünk. Izgalmasabb azonban az az eset, amelynél úgy vásárolnak lakást, hogy egyrészt a gyermek számára is élhető legyen, de rendelkezzen további, diáktársak számára is bérbe adható szobákkal. Itt már bevételről is beszélhetünk, amely – tehetős szülők esetében – vagy a fiatal tulajdonos megélhetését segíti, vagy a befektetőnek számító szülőt illeti meg.
Egy 4 szobás XIV. kerületi téglaépítésű lakás átlagára most 27 millió forint - áll a DunaHouse kalkulációjában. Itt a kiadó szobákat 25-30 ezer forint körül adják, de tekintettel a célközönségre a társaság csak 20 ezerrel számolt. Ha a 4-ből 3 szobát bérbe ad a család, akkor az havi 60 ezer forintos bevétel, ami viszont nagyjából 3 százalékos éves hozamnak felel meg úgy, hogy közben a gyermeknek is lakhatást biztosítottak.
Pécsett mások az árak, ott egy ugyanilyen lakást 17 millióból meg lehet venni. Valamivel olcsóbb, 15 ezres szobánkénti bérleti díj esetén az éves hozam szintén 3 százalék körül alakul. Ha ugyanebben a helyzetben a szülők csak a vételi ár felével rendelkeznek és a másik felét Otthonteremtő Hitellel oldanák meg, akkor 10 éves futamidő esetén az első kamatperiódusban mintegy 95 ezer forintos havi törlesztőrészlettel kellene kalkulálniuk, vagyis ennek nagyjából a felét kitermeli a szobakiadás.
Kisebb, 3 szobás lakás esetén lehet akár kedvezőbb is a helyzet. Egy olcsóbb, VIII. kerületi téglalakás 13,5 millió forintért vehető meg. A felesleges 2 szobát 20-20 ezerért kiadva az éves hozam megközelíti a 4 százalékot. Ha ugyanezt 6 milliós hitel felvételével 8 évre kalkuláljuk, akkor a törlesztőrészlet felét adja ki a szobakiadás.