Az újabb leminősítés után nagyon fontossá vált az IMF-megállapodás
Tegnap reggel még arra számítottak elemzők, hogy az év végéig immár nagyobb drámák nélkül megússza a forintpiac, és akár némi erősödés is összejöhet az ünnepek között. Nos, a Standard & Poor's (S&P) másképp gondolta, s bár ellentmondva korábbi nyilatkozatainak – nem várták meg a IMF-tárgyalások végét – a bóvli kategóriába sorolta a magyar adósosztályzatot. Ez immár alig egy hónap alatt a második pofon volt, hiszen a Moody's a közelmúltban - a három nagy hiteliminősítő közül elsőként - már megtette ugyanezt.
Ezzel lényegében a forint jegyzése is "megbolondult". A tegnap még 300 forint közelében is járó eurójegyzés ma reggel 307,64 forinton állt, de kötöttek már üzletet 308 forint fölött is. Nem sokkal szebb a kép a svájci frank esetében, ahol a szerdai 246 forintos szintről mára 252 forint közelébe érkezett az elszámolóár. A dollár esetében még nagyobb arányú volt a gyengülés, hiszen a 228 forintos egy nappal ezelőtti állapothoz képest most 235,5 forintot kérnek az amerikai devizáért.
Mindhárom deviza esetében elmondható ugynakkor, hogy délelőtt valamelyest erősödni tudott a forint. A euró esetében 307 forint alá szállt a jegyzés, a svájci frankkal 251,27 forint közelében kereskednek, míg a dollárért nem sokkal 10 óra után 234,23 forintot kelletta adni.
A tőzsde sem úszta meg. Méretes zuhanást lehetett látni a nyitásban, ezt követően viszont - ahogy a devizapiacon - úgy a tőzsdén is emelkedés volt, s mintegy 150 pontot kúszott feljebb a BUX délelőtt. Ez persze csupán arra volt elég, hogy a veszteségeket enyhítse, hiszen így is 1,5 szizalékos az esés. Hasonló forgatókönyvre lehetett számítani az államkötvénypiacon is. A hozamok akár 40-50 bázisponttal is feljebb kúszhatnak. Nos, ekkora emelkedés végül szeremncsére nem volt, de a papírok hozamai 20-25 bázisponttal nőttek, így az 5 éves lejáratúak hozamszintje 9,2, a 10 évesé 9,3 százalékközelében van.
Ez jóval enyhébb reakció, mint ami néhány hete történt. A Moody's bejelentése után is hasonló koreográfia volt, igaz akkor az állampapírok hozama szédítő mértékben, 110-150 bázisponttal ugrott meg, ami azt jelentette, hogy az ötéves lejáratúak esetében a szint megközelítette az ijesztőnek mondható 10 százalékot.
Külföldi elemzők a S&P lépésére visszatérve elmondták azonban, hogy nem egy váratlan fejleményről van szó, ám az időzítése azért meglepőnek mondható. Ezzel arra utaltak, hogy a hitelminősítő legutóbb még azt jelezte, hogy döntésével megvárja az IMF-tárgyalások végét. Ezzel egyett értett Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője is. Véleménye szerint a hitelimősítőnél a fejleményeket látva egyszerűen elfogyott a cérna.
Hetekkel ezelőtt még azt jelezték Budapest számára, hogy hagynak időt. Ehhez képest a kormány részéről formálódik az új, sokak által kifogásolt jegybanktörvény - amely ovatos megfogalmazásban, de mégiscsak szerepel is az S&P indoklásában -, e mellett megszakadtak a tárgyalások az IMF delegációval. Ez még akkor is kellemetlen, ha csupán előzetes egyeztetésekről volt szó - mondta a stratéga.
Amennyiben a reakciókat nézzük valóban nem olyan vészesek a csökkenések, ehhez azonban hozzá tartozik, hogy vélhetően valakinek, valakiknek már meglehetett a hír tegnap. Hiszen szerdán egész nap esett a forint a 300 szint közeléből, úgy hogy a lengyel zloty erősödni tudott. Ha tehát a tegnap reggeli árfolyamokhoz mérjük a mai szinteket, akkor azért már lényegesen komolyabb esésekről beszélhetünk, mintha csak a mai mutatókat vennénk alapul.
Persze ezzel együtt sem történtek annyira durva reakciók, mint amelyeket a Moody's döntése után lehetett látni. Ennek magyarázata lehet, hogy akkor nagy bizonytalanság volt az eurózóna jövőjét illetően, most viszont az érzékenység jóval alacsonyabb. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy azóta bizony volt két jegybanki kamatemelés, így az alapkamat ma már 7 százalék.
A hitelminősítő döntése ezekkel együtt is arra kell figyelmeztessék a kormányt, hogy az IMF-megállapodás nélkülözhetetlen.Most az a kérdés, hogy a jövőre lejáró devizaadósságainkat meg tudjuk-e újjítani. Ebben támaszt jelenthet a IMF hitelkeret, ha ez megszületik az az ország megítélésén is sokat javít - tette hozzá Török. Lehet dédelgetni olyan elképzeléseket, hogy az MNB devizatartalékaiból majd ezeket megoldjuk, ám az roppant módon növelné a sérülékenységünket, ami tovább rontaná a megítélést.
Az IMF megegyezés jelentőségét növeli, hogy immár két hitelinősítőnél is bóvli besorolásban vagyunk. Sok alap működési szabályzata pedig úgy van lefektetve, hogyha ez megtörténik, akkor az ilyen besorolás alá vett ország, cég papírjait leépíti vagy kizárja a portfoliójából.Nos, Magyarország esetében a kritérium előállt, ám szerencsére a következmények - legalább is csütörtökön - nem látszanak. Ha ugyanis a magyar államkötvények eladása megindulna, akkor az drámai hozamemelkedéshez vezetne. ez pedig ijesztően megdrágíthatja a finanszírozásunkat. A mai hozamemelkedéseket azonban még nem lehet ilyen reakcióknak tartani.
Ennek oka lehet, hogy az alapok egyszerűen rugalmasan kezelik a sajtát szabályaikat, de az is lehet hogy a vásárlások esetében tartják fenn azokat - mondja az elemző. Ha ez így lenne, akkor különösen fontossá válhat a Nemzetközi Valutaalappal kötendő megegyezés, hiszen lényegesen "fagyosabbá" a hazai államkötvény piac, így bajosabb lehet a papírok értékesíése a piacon.
Magyarország helyzetét nem könnyíti meg az a körülmény sem, hogy a két intézet döntését látva a Fitch "ajándéka" is be lehet készítve. Jobb lenne elkerülni, hogy átadják és kénytelen kelletlen kicsomagoljuk - jegyezte meg egyik forrásunk.
A viszonylag visszafogott reakciók mellett azonban akadt egy mutató, amely igencsak csúnyán alakult. Az ország csődkockázatát jelző CDS felárunk ugyanis tegnap óta 40 pontot emelkedett, s ma már megint a csúcs közelében 611 ponton áll.