Gyengélkedik az amerikai gazdaság
Pénteken 1,9 százalékosra korrigálta az amerikai gazdaság első negyedévi növekedési adatait a washingtoni kereskedelmi minisztérium. Az azt megelőző negyedévben még 3,1 százalékkal bővült a GDP; a lassulás trendje teljesen elvegyül az elmúlt hetekben érkező jelzések között. Ezek lényege: gyengélkedik a világ vezető gazdasága.
Az amerikai illetékesek - januárhoz képest egy teljes százalékponttal leértékelve - már csak 2,7-2,9 százalékos bővülést várnak erre az évre, míg a Nemzetközi Valutaalap 2011-re és 2012-re egyaránt 2,5-t. Az utóbbinak különleges jelentősége van. Másfél éven belül elnökválasztásokat tartanak Amerikában, és a válságból való kilábalás immár tartósan lassú üteme - a 9 százalék körüli rátán leragadt munkanélküliség mellett - komolyan érintheti Barack Obama újraválasztási esélyeit.
Az állástalanok arányát 2012 végére sem várják 8 százalékosnál alacsonyabbra. - Az év második felében javulást látunk majd, de nem számítok arra, hogy ez valami fényes is lesz - nyilatkozta a Bloombergnek Scott Brown, a Raymond James pénzügyi tanácsadócég vezető közgazdásza, úgy vélve: "a növekedés továbbra is bőven ellenszélben megy végbe".
Az alaphangot a pesszimizmushoz héten a Federal Reserve értékelése adta meg - ez alól a tőzsde sem vonhatta ki magát. - Nem tudjuk pontosan, miért marad fenn tartósan ez a lassú növekedési ütem - mondta Ben Bernanke, a jegybank szerepét betöltő Fed elnöke, azt valószínűsítve: az "ellenszelek" közül némelyek, így például a pénzügyi szektor vagy az ingatlanpiac gyengélkedése, makacsabbnak bizonyultak a korábban vártnál.
A Fed mindenesetre - mint tervezte - a hó végével lezárja "mennyiségi könnyítésnek" nevezett programját, amelynek révén tavaly óta 600 milliárd dollárt pumpált az amerikai gazdaságba, államkötvények felvásárlásával. - Bernanke kijózanító szavai sokak félelmét erősítették meg a piacokon: a kilábalás törékeny marad, és egyelőre további élénkítőcsomagra sem lehet számítani - magyarázta Yusuf Heusen, az IG Index szakembere. A Fed azt is érzékeltette, hogy még hosszú hónapokig a nulla közelében tarthatja a rövidtávú kamatlábat.
A baj csőstül jön: késlekedik mindeközben a politikai megoldás az amerikai adósságválság kezelésére. Az elmúlt hetekben a vezető hitelminősítők is figyelmeztették Washingtont a 14 ezer milliárd dolláros adóssághegy nyomán. Ha nem emelik a deficitplafont - amit a republikánus többségű képviselőház elutasított, hogy sarokba szorítsa és engedményekre kényszerítse Obama elnököt -, a szövetségi kormány augusztus elejére fizetésképtelenné válhat.