Gúzsba kötött növekedési kilátások
A válságot megelőzően 3300 milliárd forint értékű magyar állampapír volt külföldi kézen, már az állomány 2800-2900 milliárd forint körül mozog, s az utóbbi időszakban a hozamszintek némiképp csökkentek.
A helyzet azonban nagyon képlékeny, s noha a befektetők a görög adósságválság miatti aggodalmaikat egyelőre jegelik, korántsem biztos, hogy egy idegesebb piaci környezetben nem jönnek elő újra az adóskockázati félelmek, s továbbra is lesz, aki a megvásárolja a magyar állapapírokat. Éppen ezért a Nemzetközi Valutaalap készenléti hitele jó üzenet lenne a piac számára, az ettől való ódzkodás az ország sebezhetőségét növeli - vélekedett.
A kormány kényszerhelyzetben van: mindent meg kell tennie a növekedés beindításáért, a munkahelyteremtésért, ám meg van kötve a keze, mert az unió által engedélyezett költségvetési hiányt nem lépheti túl. Brüsszeltől engedékenységet várni illúzió, hiszen az ország 2004 óta folyamatosan túlzottdeficit-eljárás alatt áll, hitelességének külföldi megítélése a vállalások következetes be nem tartása miatt nem mondható kedvezőnek.
Ha az EU nem is, de a piac azonnal bünteti a fiskális lazaságot - hangsúlyozta Háda, aki párhuzamot vont a német és a magyar gazdaság között. Az „együtt sírunk, együtt nevetünk" mentén működő kapcsolatban vagyunk a fő exportpiacunknak számító németekkel, ha náluk rosszul fut a szekér, akkor nálunk is erre készülhetünk. Éppen ezért nem jó jel, hogy az eddig az EU eminenseként teljesítő németeknél 81 milliárd euró költségvetési megszorítások elé néznek, amelynek minden bizonnyal lesznek növekedési áldozatai.
A Quaestornál úgy látják, a növekedés beindításának kulcsa a bankrendszernél keresendő. A hitelcsapok ismételt megnyitása nélkül a beruházási kedv lanyha marad és és a mélyben lévő lakossági fogyasztás fellendítéséhez elengedhetetlen tömeges munkahelyteremtés sem valósulhat meg. A hitelintézeteket azonban az óvatosság jellemzi, a devizahitelesek tömeges bebukása és a bankadó éppenséggel nem táplálja a kölcsönzési kedvet.
Ezzel szemben Amerikában - és részint az euróövezetben - a rekordmélyen lévő kamatok miatt ismét megnőtt a bankok hitelkihelyezési aktivitása, ma már utána mennek az ügyfélnek. A hitelbőség jövő év végéig biztosan fennáll, akkora várható egy kamatemelési hullám elindulása a világ vezető gazdaságaiban. Ázsiában jó mennek a dolgok, Amerikában az ősszel kiderül a haladási irány, mindenesetre az jó jel, hogy a kormány és a helyi jegybank (Fed) utalt rá: nem hagyja ismét recesszióba sodródni a gazdaságot, ennek elkerüléséhez megteremti a pénzügyi feltételeket.
Háda Bálint erre alapozva nagyobb esélyt ad arra, hogy ha lassul is, de növekedési pályán marad az Egyesült Államok, és tesz arról, hogy a globális piaci hangulat tartósan pozitívvá váljon. Addig is: pengeélen táncolunk e lehetőség és a recesszióba való visszasüllyedés között.