A Greenpeace nekimegy a Rábakaresztúrra tervezett szemétégetőnek

Fellebbezést nyújtott be a Greenpeace környezetvédő szervezet pénteken a rábakaresztúri (heiligenkreuzi) hulladékégető engedélyezése ellen az osztrák szövetségi környezetvédelmi minisztérium szenátusánál.

Beadványában a csoport elsősorban arra hivatkozott, hogy még mindig nyitott kérdés, honnan és milyen módon fogják a létesítménybe szállítani a szemetet. A Greenpeace szerint fennáll a veszély, hogy az égetőmű miatt jelentősen megnövekszik a finompor-szennyezettség Burgenland tartomány déli részében. A tartományi kormány - az elvégzett környezeti hatástanulmány alapján - február ötödikén első fokon engedélyezte az égetőmű felépítését, amely ellen nemcsak a magyar és osztrák környezetvédő szervezetek, hanem a Rábakeresztúrral szomszédos Nagyfalva (Mogersdorf) és Szentgotthárd is tiltakozik. Magyar részről azt szeretnék, ha létesítmény nem közvetlenül a határ mellett, Szentgotthárd tőszomszédságában, az Őrségi Nemzeti Parktól néhány száz méterrel épülne felé, hanem a tervezett helyszíntől távolabb.

A beruházást tervező Burgenländische Erdgasversorgung AG (Begas) osztrák gázszolgáltató nagy teljesítményű, a vállalat szerint korszerű technológián alapuló hulladékégetője évente 325 ezer tonna szemetet és szennyvíziszapot dolgozna fel. Az átszámítva durván 30 milliárd forintos beruházással megvalósuló létesítmény 2010-ben kerülne átadásra. A hulladékégető főleg az ipari parkban működő Lenzing Fibers vállalatot látná el árammal és hővel.

A burgenlandi Zöldek nemrégiben felhívták a figyelmet arra, hogy a tartományban évente hozzávetőleg 60 ezer tonna olyan hulladék keletkezik, amelyet fel is dolgoznak. További húszezer tonnát jövedelmezőségi okok miatt szereznek be. Ahhoz, hogy a rábakeresztúri létesítményt ellássák a megfelelő mennyiségű, égetésre előkészített hulladékkal, háromszor akkora tömegű "kezeletlen" szemétre lenne szükség. A Zöldek szerint ennek az irdatlan szemétmennyiségnek csupán az előkészítése is komoly gondokat okozhat, aminek következtében "több száz, ha nem több ezer munkahely kerülhetne veszélybe az idegenforgalmi ágazatban".

A Greenpeace pénteken kiadott közleményében szintén rámutatott, hogy a Begas mindmáig nem tudja, honnan fog érkezni a hulladék a tervezett létesítménybe. A szervezet többszöri megkeresésére a vállalat vezetősége "biztosíték" gyanánt csupán annyit közölt, hogy egy osztrák céggel fognak együttműködni, amely 250 kilométer sugarú körzetből gyűjti majd be a szemetet. A Greenpeace véleménye szerint egy ekkora kiterjedésű terület ellentmond a regionális hulladékgazdálkodás fogalmának.
A tartományi hivatal határozatának nyilvánosságra hozatala után hat hónap áll az osztrák szövetségi minisztérium környezetvédelmi szenátusának rendelkezésére, hogy döntsön a fellebbezésekről. Bonyolult ügyekben azonban a mérlegelés tovább is tarthat. A másodfokú döntés ellen az osztrák közigazgatási bíróságnál és az alkotmánybíróságnál lehet keresetet benyújtani. Az eljárások azonban nem halasztó hatályúak.

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.