Gráf és Juhász is érintett Benedek Fülöp földügyében?
Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési, valamint Juhász Ferenc volt honvédelmi miniszter is tudott a pákozdi földterület körüli jogügyletekről - állítja Budai Gyula, a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet Ellenőrző Bizottságának tagja.
A vitatott ügyek kapcsán a Székesfehérvári Nyomozó Ügyészség vádat emelt Benedek Fülöp és két társa ellen hivatali visszaélés miatt. Benedek Fülöp, az agrártárca volt államtitkára - a kérdéses ügyek idején szakállamtitkára -, jelenleg a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. földügyekért felelős vezérigazgató-helyettese, korábban a gyanúsítás ellen panasszal élt.
Budai Gyula sajtótájékoztatóján elmondta: birtokában vannak olyan dokumentumok, amelyek a két miniszter érintettségét bizonyítják. Ezért ma bejelentést tett a Központi Nyomozó Főügyészségnél. Bejelentésében közölte: arra kérte a testület vezetőjét, vizsgálja meg, "hogy Gráf József miniszternek, illetve Juhász Ferenc volt miniszternek milyen szerepe lehetett a Benedek Fülöphöz kapcsolódó földügylethez".
A pákozdi ingatlanügy
Székesfehérvári Nyomozó Ügyészség még november elején emelt vádat Benedek Fülöp, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. földügyekért felelős vezérigazgató-helyettese és két társa ellen hivatali visszaélés miatt. Miként arról korábban beszámoltunk, egy 200 hektáros pákozdi ingatlannal kapcsolatban 2006-ban született egy olyan földhivatali határozat, amelyről később jogerős bírósági ítélet mondta ki, hogy jogsértő volt. A most zárult ügyészségi nyomozás azt állapította meg, hogy ezt a határozatot nem véletlenül vagy tévedésből adta ki a Székesfehérvári Földhivatal, hanem Benedek Fülöpnek – a földhivatalokat felügyelő agrártárca akkori szakállamtitkárának – a közbenjárására. Bűnsegédként Benedek egykori minisztériumi titkárságvezetője, valamint a Fejér Megyei Földhivatal korábbi vezetője is a vádlottak padjára került.
Korábban megkeresésünkre Várhomokiné Rabi Noémi, a Fejér Megyei Főügyészség szóvivője elmondta: bár az eljárás mindössze egyetlen vélelmezett bűncselekmény miatt folyt, a vétkességet csak széles körű bizonyítással lehetett megalapozni vagy kizárni. A nyomozás egyébként még tavaly nyáron indult, amikor az ügyészséghez bejelentés érkezett arról, hogy az említett Pákozd melletti, több mint kétszáz hektáros területet a földhivatal szabálytalanul vont ki a mezőgazdasági művelés alól. A korábbi honvédségi lőteret – amit előtte rét, szántó, erdő, legelő kategóriába soroltak – nem sokkal előbb értékesítették, és a tulajdonos azért kezdeményezte a módosítást, hogy elvégezhesse a lőszermentesítést. Csakhogy időközben megindult az eljárás a föld természetvédelmi területté minősítésére, ezért a kérést elutasították.
Az ingatlant 2006 decemberében véglegesen a Natura 2000 program részévé nyilvánították, ami azt jelentette, hogy ott a tulajdonosnak meg kell őriznie az eredeti élővilágot. A vállalkozó tehát csaknem százmilliót fizetett egy olyan földért, ami számára ettől kezdve nem ért volna semmit. Ám történt egy váratlan fordulat: a fehérvári földhivatal néhány nappal korábban módosította a korábbi határozatot, és a területet kivonta a mezőgazdasági művelés alól.
A bejelentés hatására azonban az ügyészség megóvta a törvénysértőnek tartott határozatot, s miután a földhivatal az észrevételeket nem fogadta el, bírósághoz fordult, ahol a döntést megsemmisítették. Ez eddig nem bűncselekmény, ám az ügyészség az eset vizsgálata során olyan információkhoz jutott, amelyek alapján azt feltételezhették, hogy az eljárás kimenetelét a földhivatalt felügyelő államtitkár befolyásolhatta. Ezért nyomozást rendeltek el, majd Benedeket, valamint három társát gyanúsítottként hallgatták ki. Idén júniusban az eljárást a nyomozó ügyészek lezárták volna, ám Benedekék további bizonyítási indítványokkal álltak elő.
Budai Gyula levele a főügyésznek
Dr. Keresztes Imre főügyész
Központi Nyomozó Főügyészség
Vezetője
Tisztelt Főügyész Úr!
Alulírott, Dr. Budai Gyula, mint a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet Ellenőrző Bizottságának tagja, az alábbi bejelentést kívánom tenni.
Információim szerint a Fejér Megyei Főügyészség vádiratot nyújtott be a Fejér Megyei Bíróságra Benedek Fülöp volt szakállamtitkár és két társa ellen hivatalil visszaélés büntette miatt.
A birtokomba került dokumentum alapján, amely a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetnél készült feljegyzés (2007. november 16.) felvetődik annak a gyanúja, hogy a Pákozd 0223 hrsz. alatti 201 hektáros ingatlan vagyonkezelésbe történő átadásáról, illetve vagyonkezelésbe történő átvételéről, továbbá a művelési ág megváltoztatásáról, majd ismételt átminősítéséről, továbbá annak tényéről, hogy a honvédelmi tárcától tiltást szerezzenek be arra vonatkozóan, hogy a fent meghatározott ingatlan mezőgazdasági célra nem hasznosítható, Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter, továbbá Juhász Ferenc volt honvédelmi miniszter is tudomással bírt. A birtokomban került feljegyzés egyértelműen azt igazolja, hogy a vagyonkezelésbe átadás, illetve átvétel csak a miniszterek hozzájárulásával történhetett meg. Az átadást és az átvételt az ingatlan-nyilvántartási bejegyzések is igazolják, amelyek a bejegyzési dátumok szerint meglepően gyorsan történtek. Álláspontom szerint ezek csak konkrét utasítások alapján mehettek végbe ilyen gyorsan, ugyanis mindenhez a két miniszter aláírása volt szükséges.
Kérem a Főügyész urat, hogy a fentiek alapján vizsgálják meg, hogy Gráf József miniszternek, illetve Juhász Ferenc volt miniszternek, milyen szerepe lehetett a Benedek Fülöphöz kapcsolódó földügylethez, illetve amennyiben nincs hatásköre, úgy azt a korábbi vizsgálatot folytató Fejér Megyei Főügyészségnek küldje meg.
Budapest, 2008. november 27.
Tisztelettel:
Dr. Budai Gyula
NFA Ellenőrző Bizottsági tag