Timothy Geithner: az elmúlt hetekben akadtak "bizonyos bátorító jelek"
Timothy Geithner a washingtoni IMF-közgyűlés előtt közölt írásában kiemelte: a valutaalap már megtette az első lépéseket annak a 250 milliárd dollár értékű kibocsátásnak a végrehajtására, amelyről a húsz vezető ipari és fejlődő gazdaság (G20) április eleji londoni csúcsértekezletén született döntés. Geithner szerint ebből az új likviditásból 100 milliárd dollár jut a fejlődő térségnek a devizakötelezettségek törlesztésének támogatására szükség esetén.
A londoni G20-értekezleten hozott döntések szerint 500 milliárd dollárral 750 milliárd dollárra növekszik az IMF pénztartaléka az eddigi 250 milliárd dollárról, és a szervezet további 250 milliárd dollár "új pénzt" bocsáthat ki a súlyos finanszírozási problémákkal küszködő feltörekvő gazdaságok megsegítésére. Az új kibocsátás az IMF saját "valutájában", SDR-ben történik. Az SDR-t - különleges lehívási jogok - egy meghatározott valutakosárból képzik, értékét és kamatát a kosár fő valutáinak súlyozásával számítják ki. Az új SDR-kibocsátás lényegében világgazdasági szintű kvantitatív pénzügypolitikai enyhítésnek felel meg, mivel a tranzakció révén úgy jelenik meg igénybe vehető pótlólagos likviditás, hogy mögötte nem hitel - vagyis már meglévő pénz - áll, teljes egészében új pénzről van szó.
Nemzetgazdasági szinten több jegybank - például a Bank of England - alkalmazza már e likviditásteremtő módszert a recesszió enyhítésére. Geithner a pénteki Financial Timesban megjelent cikkében "jelentős készültségi fokúnak" nevezte annak a 250 milliárd dollárnyi azonnali pótlólagos pénzügyi forrásnak a megteremtését, amely az IMF-program másik elemét képező, összességében 500 milliárd dolláros feltőkésítés részeként segíti a valutaalap hitelkihelyezési tevékenységét.
Az amerikai pénzügyminiszter szerint az elmúlt hetekben "bizonyos bátorító jelek" utaltak arra, hogy a globális gazdasági visszaesés esetleg már lassulhat. Egyes piacokon már javulnak a körülmények, és a globális kereskedelem visszaesésének üteme is csökkenhet. A tényleges előrelépéshez azonban időre van szükség, és továbbra is jelentősek a kockázatok és a kihívások, írta Geithner. A pénzügyminiszter szerint a világkereskedelem értékének zuhanása várhatóan nagyobb mértékű lesz, mint a II. világháború óta eltelt évek bármelyikében.
Ezt a véleményt független londoni elemzők is osztják. A Lombard Street Research nevű gazdaságelemző központ legutóbbi elemzésében azt írta: számításai szerint a globális szintű exportérték 2008 júliusa és 2009 januárja között 30 százalékkal zuhant, többel, mint az 1930-as évek nagy depressziójának első félévében. A ház kimutatása szerint 1929 októbere és 1930 áprilisa között 25 százalékkal csökkent a kivitel világgazdasági szintű értéke.